Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Lego panáček ve volebním spotu. Pirátům hrozí žaloba

LEGO (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LEGO (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Pirátská strana čelí požadavku společnosti Lego, která po ní chce, aby z internetu stáhla volební spot, jehož hlavní postavou je lego panáček v pirátském. Společnost hrozí žalobou, uvádějí Piráti v tiskové zprávě.

"Přiznat výrobcům fyzického zboží právo rozhodovat o tom, co s ním smí kupující dělat, by mělo nebezpečné důsledky," argumentují Piráti s tím, že požadavku společnosti nevyhoví. Strana panáčky podobné těm ze známé dětské stavebnice použila již ve spotu z roku 2009.

ČTĚTE TAKÉ:

Advokátní kancelář Čermák a spol., která koncern Lego zastupuje, požadavek na smazání volebního spotu podle Pirátů zdůvodňuje porušením copyrightu a obchodní známky firmy Lego. Piráti jsou naopak přesvědčeni, že jejich spot je v pořádku a že požadavek koncernu nemá oporu v zákoně.

"Je zcela legální, aby umělci používali veřejně vystavovaná díla v další tvorbě," uvedl místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Účelem obchodních známek je podle něj odlišit výrobky nebo služby jedné společnosti od výrobků nebo služeb konkurence. Rozhodně je nelze užívat k tomu, aby dánská společnost zasahovala do soutěže politických stran v České republice, uvedl.

Zdůvodnění společnosti Lego, která nechce být spojována s politikou, se může zdát podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše na první pohled logické. Kdyby však Piráti společnosti vyhověli, znamenalo by to podstatné rozšíření copyrightu, a to do oblastí, pro něž nikdy nebyl určen.

Rodiče by například podle Bartoše potřebovali svolení společnosti Lego, když by chtěli hrát s lego panáčky divadlo pro děti ze sousedství a děti by nesměly vlastní postavené výtvory vyfotit a vystavit na internetu.

ČTĚTE VÍCE

"Advokátní kancelář se snaží vytvořit dojem, že stavebnice, kterou si řádně koupíme, nám vlastně nepatří a smíme si s ní hrát jen způsobem, který vyhovuje marketingovému oddělení firmy. Lego je stavebnice a dá se z ní postavit i volební spot," uzavřel šéf Pirátů.

Strana dlouhodobě hlásá volné šíření informací. Kvůli tomu prosazuje omezení zákonů, které chrání autory textových, obrazových, zvukových či jiných děl. Piráti také podporují kopírování a sdílení informací a děl na internetu.

Na jaře například novým návrhem svého webu napodobili vzhled portálu Seznam.cz. Chtěli tak prý vyvolat debatu o autorských právech na internetu. Společnost Seznam Piráty nežalovala. Naopak jim nabídla vytvoření loga, které bude připomínat logo Seznamu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.