30. října 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Topolánek kličkou lobbuje u špiček EU, jako ‚expremiér‘.

Expremiér Mirek Topolánek obhajoval u soudu lobbistu Marka Dalíka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expremiér Mirek Topolánek obhajoval u soudu lobbistu Marka Dalíka | foto: Mafra - Dan Materna

Úspěšný lobbista v Bruselu nemusí být jen člověk s perfektní znalostí jazyků, který trpělivě obchází kanceláře úředníků a europoslanců. Často k tomu stačí jen správná zmínka v životopisu. Svědčí o tom i aktivity někdejšího premiéra Mirka Topolánka, který se loni v prosinci stal manažerem slovenské plynárenské firmy Eustream.

Ve společnosti, kterou spoluvlastní slovenský stát a Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského, se Topolánek před dvěma měsíci stal navíc členem představenstva. A také aktivním lobbistou v Bruselu, který hájí projekt svého zaměstnavatele. Soukromou firmu ale zastupoval jako expremiér, i když je to proti pravidlům.

Spojování svého někdejšího působení v čele české vlády s lobbingem ale odmítl komentovat. „Samotná otázka je hodně hloupá, to jistě uznáte,“ napsal LN v textové zprávě.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Maso a uzeniny střídmým neškodí, říkají vědci

Informace Světové zdravotnické organizace (WHO) o tom, že před pár dny zařadila uzeniny a další zpracované maso mezi rakovinotvorné látky a červené maso mezi pravděpodobné karcinogeny, vyvolala odlišné reakce mezi veřejností a výživovými odborníky.

Zatímco část veřejnosti je překvapená, odborníci se nediví. Současně říkají: Není důvod panikařit, červené maso kvůli nesporným výživovým kvalitám z našeho jídelníčku hned tak nezmizí.

  • MERO vypověděly neexistující smlouvu

Státní firma MERO tlačí na Unipetrol. Už dva roky mu dopravuje ropu bez jakéhokoliv smluvního vztahu

  • Uprchlíci jsou výzvou. Zvládneme to

Berlínský starosta Michael Müller mluví v rozhovoru pro LN o nedostatku bytů i o vizi Berlína jako inteligentního města

Najdete na Lidovky.cz