Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Stala jsem se obětí rasismu, stěžovala si Oprah Winfreyová

Oprah Winfreyová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprah Winfreyová | foto: ČTK

BERN Jedna z nejbohatších žen světa, slavná americká televizní moderátorka Oprah Winfreyová si stěžovala, že se při své nedávné návštěvě Švýcarska stala obětí rasismu.

V luxusním obchodě s kabelkami v Curychu prý prodavačka odmítla tuto černošskou celebritu obsloužit. Píše o tom zpravodajský server BBC News. Švýcarský turistický úřad nad celou záležitostí vyjádřil politování.

ČTĚTE TAKÉ:


Winfreyová v americké televizi uvedla, že jí prodavačka v curyšském obchodě řekla, že vystavené kabelky jsou pro ni příliš drahé. "Neměla jsem udělané řasy, ale jinak jsem byla oblečená ve stylu Oprah Winfreyové. Měla jsem sukénku Donna Karan a mé sandálky," prohlásila Winfreyová s tím, že jméno obchodu nechce zveřejnit. O ukázání kabelky v přepočtu za více než 470 000 korun požádala celkem třikrát, pokaždé ji však prodavačka odmítla, uvedl server news.sky.com.

Mluvčí švýcarského úřadu pro turismus Daniela Bärová prohlásila, že této instituci je velmi líto, co se Winfreyové přihodilo. Úřad rovněž na Twitteru uvedl, že "daná osoba (prodavačka) jednala naprosto špatně".

Nedorozumění?

Ačkoli Winfreyová podrobnosti o obchodu neřekla, švýcarská média spekulují, že incident se odehrál v butyku Trois Pommes, jejíž majitelka Trudie Götzová v minulosti byla hostem slavné moderátorky. Götzová podle news.sky.com událost označila za "nedorozumění".

Ve Švýcarsku čeká na azyl 48 tisíc lidí

Ve Švýcarsku je nyní asi 48 000 lidí, kteří žádají o azyl, což je v poměru k počtu obyvatel země zhruba dvojnásobek, než je průměr v evropských zemích. Součástí plánovaných omezení by mělo být i ubytování žadatelů o azyl ve speciálních centrech. Podle úřadů je cílem těchto opatření zabránit napětí s místními obyvateli. Azylové zákony byly ve Švýcarsku zpřísněny v červnu.

Stížnost Winfreyové přichází v době, kdy se ve Švýcarsku vedou politické spory ohledně plánů některých švýcarských měst zakázat žadatelům o azyl přístup na jistá veřejná místa. Organizace pro lidská práva přirovnaly tyto plány, které zahrnují zamezení vstupu žadatelů azyl kupříkladu na plovárny, sportovní hřiště či do knihoven, k apartheidu.

Winfreyová, která hraje v novém filmu režiséra Lee Danielse The Butler, přicestovala do Curychu minulý měsíc na svatbu zpěvačky Tiny Turnerové. Z obchodu prý odešla klidně a bez hádek, ale tato zkušenost ji utvrdila v tom, že problém rasismu stále existuje.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...