20. května 2009 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi i v krizi splácí dluhy na daních

Nedobytných nedoplatků bylo podle finančních úřadů ke konci loňského roku za zhruba 49 miliard. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nedobytných nedoplatků bylo podle finančních úřadů ke konci loňského roku za zhruba 49 miliard. | foto: Shutterstock

PRAHA Celkový objem daňových nedoplatků loni klesl proti předchozímu roku o 2,2 miliardy korun a poplatníci tak dlužili finančním úřadům, celníkům a České správě sociálního zabezpečení celkem 165 miliard. Vymáhání části peněz loni svěřili úředníci exekutorům, kteří ale často zablokují majetek dlužníka i přes to, že dluh je podstatně nižší než hodnota zastaveného majetku.

Nejvyšší část, sto miliard korun, dlužili poplatníci finančním úřadům. Byl to sice meziroční pokles o 0,6 miliardy korun, ale jak upozorňuje ministerstvo financí, tento vývoj není tak příznivý jako o rok dřív. Klesly hlavně nedoplatky daní ze staré daňové soustavy platné do roku 1992. Stát navíc odepsal víc než 16 miliard korun pro nedobytnost.

Nejlépe se vymáhají malé dluhy

Správě sociálního zabezpečení dlužili poplatníci téměř 56 miliard korun, celníkům 8,6 miliardy korun. Počet případů, kdy finanční úřady vymáhaly dlužné daně, loni vzrostl téměř o půl milionu případů. Celkem to bylo přes 2,2 milionu případů a šlo dohromady o 67,4 miliardy korun. Získat se podařilo 6,3 miliardy korun.

Nejlépe se finančním úřadům vymáhají nedoplatky do deseti milionů korun. Vyšší dluhy na daních už jsou podle ministerstva vymahatelné jen z části nebo v mnoha případech zcela nedobytné. Takovýchto nedobytných nedoplatků bylo podle finančních úřadů ke konci loňského roku za zhruba 49 miliard.

Vymáhání části peněz loni svěřili úředníci exekutorům; ti takto získali asi 30 milionů korun. Přesto poukazují na problémy, které při spolupráci s exekutory vznikají. Jedním z nich je, že exekuce jsou nepřiměřené. Často totiž vydávají exekuční příkazy nejen na prodej nemovitostí dlužníka, ale i na prodej podniku. Tím zablokují majetek dlužníka, a to i přesto, že dluh je podstatně nižší než hodnota postiženého majetku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz