10. srpna 2017 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čtyři měsíce láce pro řidiče končí, benzin a nafta začaly zdražovat

Čerpací stanice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny pohonných hmot začaly po zhruba čtyřech měsících poklesu a stagnace stoupat. Benzin Natural 95 za uplynulý týden zdražil v průměru o jedenáct haléřů na 29,66 koruny za litr a nafta o šestnáct haléřů na 28,56 koruny za litr.

Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Ceny pohonných hmot v Česku postupně klesaly jen s menšími výkyvy od konce dubna.

Zda bude růst cen benzinu a nafty u tuzemských čerpacích stanic pokračovat i nadále, se ekonomičtí analytici neshodují. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka stoupne cena pohonných hmot v Česku v následujícím týdnu o dalších deset až 20 haléřů.

ČTĚTE TAKÉ:

„Důvodem obratu je zejména významný nárůst cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent vyskočila nad 52 dolarů za barel. Pro motoristy je na druhé straně příznivé zhodnocování koruny vůči americkému dolaru, což zlevňuje dovážené komodity,“ uvedl Tomčiak.

Podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy ale obrat na trhu s ropou a v cenách benzinu a nafty v Česku zatím trvá příliš krátce a je příliš slabý na to, aby působil přesvědčivě.

„Skepse na světovém trhu s ropou a pochyby ohledně schopnosti Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších těžařů ‚táhnout za jeden provaz‘ stále představují pro české řidiče silnou naději, že růst cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic, jenž v posledních dnech nastal, je pouze přechodnou záležitostí,“ řekl Kovanda a dodal, že pro další dny a týdny je stále mírně pravděpodobnější pokles cen benzinu a nafty v Česku než jejich růst.

Ceny paliv v Evropě.

Nejdražší pohonné hmoty zůstávají v Praze. Řidiči v hlavním městě zaplatí za benzin průměrně 30,47 Kč/l a za naftu 29,45 Kč/l.

Více než 30 korun za litr dají za benzin už jen řidiči v Jihomoravském kraji. Přes 29 korun za litr zdražila nafta na Vysočině, v Plzeňském a Jihomoravském kraji. V ostatních regionech Česka je pod 29 Kč/l.

Nejpočetnější sítě pump v Česku.
Ceny benzinu v Evropě.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!