28. května 2012 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Brigádu hledá většina studentů. Musí mít výpis od lékaře

Šťastní pracující - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šťastní pracující - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA V těchto dnech vrcholí na pracovních serverech poptávka po pracovnících na letní brigády a výpomoci. Letní brigády hledá až 90 procent studentů, šanci získat ji má podle personální agentury Adecco 80 procent z nich. Letos čeká brigádníky nová komplikace. Od dubna musejí doložit výpis z dokumentace od svého praktického lékaře, za který se platí.

"Legislativní změny se dotknou všech brigádníků. Podle nových pravidel musí totiž všichni zaměstnanci, i brigádníci, doložit výpis z dokumentace od svého praktického lékaře. S tímto výpisem pak musí uchazeč zajít k lékaři, který je oprávněn poskytovat pracovně lékařské služby. Zaměstnavatel tudíž musí uhradit dva doktory, což může stát až tisíc korun. To je v situaci, kdy průměrný plat brigádníka činí 80 korun na hodinu, značná částka," uvedla tisková mluvčí agentury Adecco Iva Didova.

ČTĚTE TAKÉ:

Z výdělku nad 10 tisíc se musí uhradit pojištění

Další potíží jsou nové podmínky dohody o provedení práce, kterou uzavírá přes 90 procent brigádníků. Z výdělku nad 10 tisíc korun měsíčně se totiž nově platí zdravotní a sociální pojištění. Když si student vydělá 9999 korun za měsíc, dostane stejnou čistou výplatu. Rovněž zaměstnavatele stojí 9999 korun. Jenže pokud má smlouvu na odměnu, která činí 10 001 korun za měsíc, dostane 8899 korun čistého. Zaměstnavatele přitom přijde taková brigáda na 13 402 korun.

Nabídka pracovních pozic se letos podle agentury Adecco snížila proti předchozím rokům. Míst bude méně, ten kdo bude shánět brigádu na poslední chvíli, může vyjít naprázdno.

Zájemci musí reagovat rychle, pozice jsou do několika minut pryč

"Právě v těchto dnech vrcholí poptávka po pracovnících na letní brigády a výpomoci. Portál Jobs.cz eviduje v květnu 5873 vystavených brigádnických pozic. Do konce května počet pozic dále vzroste, sezonní vrchol poptávky firem po brigádnících však letos bude o šest procent nižší než ve stejném období loni. Místa nyní bývají obsazena během několika desítek minut, zájemci o práci na léto proto musejí reagovat rychle," komentoval vývoj mluvčí Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

Studenty v létě často zaměstnávají obchodní řetězce, jejichž pracovníci si vybírají dovolené. Několik stovek míst brigádníkům v letních měsících nabídne například společnost Ahold, která v Česku provozuje 282 supermarketů a hypermarketů Albert. "Brigádníkům nabízíme práci na různých pozicích, od doplňování zboží přes prodej na obsluhovaných úsecích až po práci na pokladně. Pokud jde o studenty potravinářských nebo obchodních oborů, může tak pro ně brigáda znamenat kromě výdělku i zajímavou praxi," sdělila Tereza Rampasová ze společnosti Ahold.

Nabízená odměna za brigádnickou výpomoc se v Praze podle něj obvykle pohybuje mezi 80 až 90 korunami za hodinu, v regionech je hodina práce ohodnocena 65 až 75 korunami. Mezi lépe ohodnocené brigády patří práce na PC a internetu (například správa firemních profilů v sociálních sítích), kde hodinová odměna dosahuje i 130 korun. Jen výjimečně lze sehnat brigádu s hodinovou odměnou vyšší než 150 korun.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Největší zájem je o práci v kanceláři a na recepci

Žebříček popularity brigád vedou podle Adecca jednoznačně kancelářské práce, převládají záskoky na recepcích, vkládání dat, práce v call centrech, pomocné práce v účetnictví a obecně v administrativě. Poslední dobou se zvyšuje počet brigád v marketingu či personalistiky. Vedle toho zůstávají typickou letní brigádou manuální profese, často ve výrobních firmách, a to zejména pásová výroba, manipulační práce ve skladu či různé pomocné práce.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!