Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pomsta za sporný test. Svijany chtějí dTest odříznout od dotací

Pivo Svijany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo Svijany. | foto: Wikipedia - Mohylek

PRAHA V reakci na nelichotivé umístění ve spotřebitelském testu oznámil pivovar Svijany podání trestního oznámení na časopis dTest kvůli šíření pomluvy. Nemělo však skončit jen u toho. Společně s dalšími pivovary chtěly Svijany lobbovat u ministerstva průmyslu za utnutí dotací na provoz občanského sdružení, které testy provádí.

Spor mezi pivovarem a spotřebitelským časopisem se rozhořel poté, co dTest zveřejnil test lahvových piv zaměřený na přítomnost plísní, ve kterém dopadlo svijanské tmavé pivo nejhůře - více čtěte zde.

Pivovar se ale rozhodl bránit. Stejnou šarži piva a použitý slad poslal na rozbor do akreditované laboratoře Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Brně. Výsledek byl podle pivovaru „diametrálně odlišný“ od expertízy zveřejněné v dTestu.

Spor o plísně v pivu

Časopis dTest odhalil přítomnost plísně v pivech 33 značek. V pěti případech, kdy pivo obsahovalo vyšší podíl mykotoxinů, podal časopis podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

Nejvíce mykotoxinů obsahovalo podle časopisu tmavé pivo Svijany – Svijanská kněžna. Podle dTestu by vypití pouhého litru takového piva mohlo způsobit zdravotní obtíže.

„Jsme si vědomi obecného problému obsahu mykotoxinů ve všech potravinách, a proto svá piva nárazově na mykotoxiny testujeme. Nikdy v minulosti ani nyní jsme na problém vysokého obsahu mykotoxinů nenarazili, což dokladují nejen aktuální výsledky testů z akreditované laboratoře,“ reagoval na výsledky testu pivovar Svijany a podal trestní oznámení.

Svijany tak podaly žalobu na ochranu dobrého jména, protože občanské sdružení Test, které časopis dTest vydává, nechtělo zveřejnit jméno laboratoře, jež pivo zkoumala. Na stranu pivovaru se postavil také Český svaz pivovarů a sladoven - více čtěte zde.

Testy jsou tendenční, namítají Svijany

Pře došla tak daleko, že Svijany chtěly spotřebitelské sdružení odstřihnout od dotací ministerstva průmyslu a obchodu, které občanské sdružení podporuje ročně částkami od čtyř do 7,4 milionů korun.

„Zvážit lobbing na MPO (ministerstvo průmyslu a obchodu – pozn. red.) za účelem zastavení dotování občanského sdružení, které 'zvláštním' způsobem testování negativně působí na celý obor a u kterého je obtížné dohnat konkrétní osobu k právní odpovědnosti,“ stojí v návrhu, který má redakce k dispozici a pod nímž je podepsán ředitel svijanského pivovaru Roman Havlík.

Svijany nyní zkoumají důvěryhodnost dřívějších testů časopisu. „Přijde mi s podivem, že státní instituce platí z kapes daňových poplatníků občanské sdružení, které je z mého pohledu hodně tendenční,“ vysvětlil Havlík serveru Lidovky.cz svůj návrh. Pivovarnický svaz se však na své pondělní schůzi jeho návrhem nezabýval.

dTest: Dotace potřebujeme

Podle mluvčí dTestu Nikoly Švábové nebyl test mykotoxinů v pivech zaplacen z dotací ministerstva. Konec dotování by však sdružení velmi přitížil. „Poradenské a některé další informačně osvětové aktivity můžeme ve stávajícím rozsahu zajišťovat jedině díky dotaci od ministerstva průmyslu. Bez ní bychom museli tyto aktivity významně omezit či zpoplatnit,“ sdělila Švábová serveru Lidovky.cz.

Pivovar Svijany.

Pivovar Svijany.

Vydávání časopisu je podle ní hrazeno z peněz předplatitelů, testování je prý ale velice nákladné. „I proto se z velké části testuje v mezinárodní spolupráci spotřebitelských organizací, což náklady významně šetří. Pouze některé dílčí testy jsou nyní částečně financovány z veřejných zdrojů, např. v rámci různých projektů,“ popisuje Švábová.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!