Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pošta řekla, kde zavře

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Česká pošta včera po týdnu zveřejnila utajovaný seznam poboček, které nahradí takzvaným motorizovaným doručováním. Firma se tak rozhodla vyvrátit spekulace obcí, zda jsou, nebo nejsou na seznamu.


Seznam 178 poboček České pošty, které by se měly zrušit

Pošta zavírá kamenné pobočky z důvodu velkých ztrát a malé vytíženosti. „Pracovník pobočky pracoval zhruba půl hodiny denně, další část dne už jen čekal, zda někdo přijde,“ řekla mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Z provozu kamenných pošt, které se nacházejí v nejmenších obcích do maximálně tisíce obyvatel, má pošta ročně ztrátu přes 32 milionů korun. Na jednu pobočku připadaly náklady ve výši 180 tisíc korun ročně a podle Václavíkové tato částka představuje téměř čistou ztrátu. Motorizované doručování má poště ušetřit výraznou částku. Kolik takto ušetří, zatím nechtějí zveřejňovat.

Seznam není konečný a pošta je připravena i nadále se starosty jednat. Nabízí obcím možnost dohodnout se na alternativě. V některých místech by totiž pošta mohla zůstat, pokud by se obce podílely na nákladech na provoz pobočky.

Jednou z možností je i poskytování poštovních služeb prostřednictvím jiného subjektu (systém franšízy). Přestože Česká pošta vydává seznam rušených poboček za návrh, zástupci postižených obcí jsou jiného názoru.

„Při jednání s Českou poštou nás její zástupci v podstatě postavili před hotovou věc, tedy že ke konci letošního roku zruší pobočku v naší obci. Dostali jsme sice od České pošty nabídku, že můžeme pobočku financovat ze svých peněz, jednalo by se ale o čtvrtinu našeho rozpočtu a to je zcela mimo naše finanční možnosti,“ uvedla Anna Pecková, starostka obce Lažiště v jižních Čechách.

Obec Lažiště s 304 obyvateli je jedním z příkladů, kde Česká pošta hodlá pobočku do konce roku uzavřít. Na dotaz starostky o dalším způsobu fungování poštovních služeb v příštím roce nedokázala Česká pošta zatím s určitostí odpovědět. „Nedokážu si vůbec představit, jak by to mělo vypadat od ledna a jak přesně budou fungovat oni mobilní pošťáci. Česká pošta zatím jen uvádí, že občané budou včas informováni prostřednictvím letáků,“ dodala Pecková. Problém se spolufinancováním pošty ale mají i další obce.

„Pošta po nás chtěla, abychom platili 230 tisíc korun ročně a k tomu ještě energie, což si jako obec s ani ne milionovým rozpočtem nemůžeme dovolit,“ řekl starosta Terešova Karel Dibus. V obci žije 143 obyvatel, z nichž většina je v důchodovém věku.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!