25. prosince 2014 13:26, aktualizováno  14:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vánoce s mobilem na uchu. Češi na Štedrý den vyřídili 44 milionů hovorů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Mobilní telefon. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Češi na Štědrý den uskutečnili rekordních 44 milionů telefonních hovorů, což bylo o dva miliony více než loni. Vedle toho poslali 75,2 milionu SMS zpráv, nepatrně méně než před rokem, kdy šlo o nejvyšší počet. O více než pětinu vzrostl i počet zaslaných multimediálních MMS zpráv, kterých bylo přes milion. Vyplývá to z dnešních informací operátorů.

Ve středu spojila mobilní síť O2 16,2 milionu hovorů a přenesla více než 27 milionů SMS. „Češi si letos nejvíce volali v průběhu dopoledne. Celkem uskutečnili o téměř půl milionu více hovorů než v loňském roce,“ uvedla Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení O2. Naopak na SMS a MMS zprávy přichází podle ní čas až po obědě. Největší počet SMS byl přenesen mezi 13:00 a 14:00. Nejvytíženější minutou, během které zákazníci O2 poslali přes 45 tisíc SMS zpráv, je čas 12:45.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Rekord letos zaznamenaly MMS zprávy. Těch odeslali zákazníci O2 přes 428.000, tedy o 30 procent více než v roce 2013. Zatímco v loňském roce vykázaly MMS zprávy špičku krátce po šesté hodině, letos se jejich posílání přesunulo do dřívějších odpoledních hodin. „Zákazníci zřejmě využívají MMS zprávy k posílání vánočních přání. Fotky od štědrovečerní večeře a stromečku spíše sdílí na sociálních sítích,“ dodala Mikšovská.

Štědrodenní provoz v síti T-Mobile vzrostl ve všech parametrech, nárůst však nebyl tak výrazný jako v předchozím roce. Celkový provoz v síti operátora se zvýšil o 2,5 procenta. Počet uskutečněných hovorů vzrostl o tři procenta na 18,3 milionu. Nejoblíbenější formou vánočního přání zůstává textová zpráva, letos jich SMS centrum zpracovalo 29,4 milionu, meziročně o 0,8 procenta více. Multimediálních zpráv MMS centrum přijalo 459 tisíc, tedy o 14 procent více než loni. Nejvíce stoupl proti loňsku celkový datový provoz, a to o 24 procent.

U společnosti Vodafone lidé o Štědrém dni přenesli o 319 procent více dat než loni. Špička nastala mezi 21:00 a 22:00. Hovorů spojil více než 9,5 milionu, o 11 procent více než loni. Lidé si vzájemně v síti Vodafone poslali 18,6 milionu SMS, což je o dvě procenta více. Rovněž poslali téměř 188.000 MMS, o osm procent více než před rokem. Nejvíce se volalo do Polska, Německa, na Slovensko, do Španělska, Maďarska, Vietnamu a Itálie. Do sítě Vodafone bylo o ve středu přihlášeno nejvíce Nizozemců, Němců, Švédů, Slováků, Britů, Rakušanů, Italů, a Rusů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj