• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Petra Zgarba | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Za aféru s pozemky padají první hlavy

Ekonomika
  •   16:37aktualizováno  17:40
PRAHA - Aféra s lukrativními pozemky, které získali spekulanti, bude stát místo tři členy výkonného výboru Pozemkového fondu. Stalo se tak na návrh ministra Petra Zgarby.

Prezidium Pozemkového fondu na návrh ministra zemědělství Petra Zgarby odvolalo tři ze současných devíti členů výkonného výboru, který činnost fondu přímo řídí podle pokynů prezidia.

Odvoláni byli místopředseda výboru František Brožík a členové Ivan Višňák a Radek Jonáš. Zgarba to řekl novinářům po dnešním mimořádném jednání prezidia. Důvodem personálních změn je to, že fond, který spravuje státní zemědělské nemovitosti, umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy i na dalších místech v tuzemsku.

Opoziční ODS však kvůli této aféře vyzvala minulý týden k odstoupení i samotného Zgarbu. Podle občanských demokratů transakce s pozemky vyvolávají podezření ze spoluúčasti ministra na spekulaci za dvě miliardy korun.

Sám Zgarba však již dříve tato obvinění označil za nehoráznost. Odvolání členové výkonného výboru Pozemkového fondu měli podle ministra na starost agendu kolem vydávání náhradních pozemků, konkrétně ale jejich pochybení neupřesnil. Prezidium
jako vrcholný orgán fondu jmenuje desetičlenný výkonný výbor.

Z něj byl už v červenci kvůli pochybení při převodech pozemků odvolán Roman Skopal. Volná místa budou podle Zgarby obsazena výběrovým řízením. Brožík novinářům řekl, že je odvoláním překvapen a nebyly mu sdělen důvody.

"Podle zákona mohu být odvolán pouze pro zásadní porušení povinností. Já jsme tyto povinnosti neporušil," uvedl. Zgarba již dříve řekl, že chce prosadit i obměnu
devítičlenného prezidia PF, v jehož čele stojí. Tento orgán fondu ale volí Poslanecká sněmovna, a proto bude obměna předmětem koaličního jednání.

Dnes ministr řekl, že připravuje materiál o této věci na středeční jednání vlády. Zásadní změny v orgánech Pozemkového fondu požadoval i premiér Jiří Paroubek.
Prezidium PF vzhledem k blížícímu se termínu restituční tečky letos v červnu rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků v Praze a jiných velkých městech má být všem, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Zájemci si
tak mohli "ukázat" žalobou na půdu, kterou chtějí.

Usnesení o tvz. zvláštním režimu bylo zrušeno 1. července, mezitím ale fond spekulantům vydal lukrativní pozemky v okolí Prahy, na nichž obchodníci mohou vydělat přes dvě miliardy korun, ale i na dalších místech republiky. Celkem jde o 600 hektarů. 

Vydání pozemků už podle dnešního Zgarbova vyjádření zřejmě nelze zvrátit, protože věcně správné smlouvy vložené do katastru nemovitostí jsou nezpochybnitelné, pouze jedna ze smluv týkajících se pozemků v Uhříněvsi nebyla do katastru pro
nedostatky vložena. 

Podle zdroje obeznámeného se situací bylo základní chybou nastavení zvláštního režimu prezidiem. Úředníci prý ale až podezřele rychle převedli pozemky spekulantům, což bylo v kompetenci lidí z výkonného výboru.

Zgarba tvrdí, že byl odpůrcem zvláštního režimu a zastavil ho prý hned, jak to bylo možné. MZe kvůli celé záležitosti již podalo trestní oznámení na neznámého
pachatele.

Server Euro Online dnes uvedl, že Zgarba, který veřejně odsuzuje spekulace s restitučními nároky, by též mohl být označen za spekulanta. Část pozemků, které v minulosti získal od Pozemkového fondu, mu byla vydána jako restituční náhrada za
postoupené nároky. Podle Eura jde o 8,4 hektaru, které ně něj byly převedeny v říjnu 2003 v katastrálním území Okrouhličky na Havlíčkobrodsku. Jejich vyhlášková cena je 312.802 korun.

Pozemkový fond byl zřízen, aby vypořádával restituční nároky oprávněných osob na náhradní pozemky a prodával státní zemědělskou půdu. Oprávněné osoby přitom mohou svůj nárok, na který občanský zákoník pohlíží jako na pohledávku, prodat jinému zájemci.

Fond evidoval od počátku své činnosti nevypořádané restituční nároky za 7,3 miliardy korun. Z toho bylo vypořádáno 5,3 miliardy korun a zbývá vyřešit nároky za dvě miliardy. To reprezentuje asi 90.000 dosud nevypořádaných oprávněných osob. Jde ze tří čtvrtin o osoby s postoupenými nároky, tedy ne o ty, jimž se přímo stala
majetková křivda.

Autor:
  • Mohlo by vás zajímat