20. srpna 2008 20:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zítra začne prodej iPhonu

PRAHA Mobilní operátoři začnou od dnešní půlnoci prodávat telefon Apple iPhone. Stane se tak více než rok poté, co předchozí verzi iPhonu uvedla společnost na trhy v USA a v západní Evropě. Český spotřebitel, který si bude chtít iPhone koupit, tak bude moci učinit v internetových obchodech i značkových „kamenných“ prodejnách českých operátorů.

Všichni si od iPhonu hodně slibují, hlavně to, že pomůže rozhýbat datové služby. „Zkušenosti ze zahraničí svědčí o tom, že zařazení iPhonu do nabídky vede k intenzivnějšímu využívání datových služeb, a tím i k jejich dalšímu rozvoji,“ řekla LN mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Podle ní majitelé iPhonu v Německu využívají internetové služby o 60 procent více než průměrný zákazník.

Zahájení prodeje populárního telefonu kalí poněkud fakt, že iPhone nebude mít zatím českou lokalizaci. Čeština není pro Apple prioritní jazyk a telefon bude tak zatím pouze v anglické verzi. Kromě toho je velmi nepříjemné, že při psaní zpráv nejde vypnout slovník, který nabízí pouze anglická slova. Telefon také nemá českou virtuální klávesnici, takže ani například e-maily nelze psát s diakritikou.

Každý nabízí něco jiného Všichni operátoři již zveřejnili své ceníky. Budou nabízet telefon v nedotované verzi za necelých 12 tisíc korun za přístroj s 8 GB pamětí, dotovat jej budou pak podle toho, kolik bude zákazník ochoten měsíčně platit.
U Telefóniky tak může zákazník v případě paušálu za osm set korun očekávat dotovaný telefon za 3995 korun. Tarif pak obsahuje neomezené volání ve vlastní síti mimo špičku a o víkendu a také paušál na data.

Tutéž částku za dotovaný telefon zaplatí i u T-Mobilu, pokud se zaváže za služby operátora utrácet osm set korun měsíčně. T-Mobile navíc zvýhodňuje svůj datový balíček pro uživatele iPhonu, kteří za neomezený internet zaplatí 475 korun (započítává je do měsíční útraty). U obou operátorů je nutné uvázat se na dva roky. V případě, že se zákazník zaváže utrácet u obou operátorů přes dva tisíce korun, dostane iPhone za korunu.

Vodafone ještě narychlo svou nabídku včera změnil a zlevnil telefon u dražších tarifů o dva tisíce. Za necelých sedm set zákazník dostane kombinaci hlasového tarifu se 70 volnými minutami a zvýhodněného datového paušálu za 325 korun. Telefon v tom případě vyjde na 8877 korun, operátor ale nenutí k dvouletému závazku.

S příchodem iPhonu se Telefónika rozhodla investovat i do rozvoje 3G sítě, kterou má zatím jen v Praze a v Brně. Chce ji rozšířit na dalších 20 až 30 měst do konce roku 2009, první na řadu přijdou Ostrava a Plzeň. „Ještě před pár týdny bych řekl, že ochota českých operátorů k rozšíření pokrytí 3G sítě v Česku je minimální,“ řekl odborník na mobilní komunikaci Jan Lodl. „I když iPhone neohromí svými funkcemi, je dobře, že minimálně jednoho operátora donutil investovat do mobilního internetu, jenž bude odpovídat tomu, že žijeme v 21. století,“ dodal Lodl.