130 let
Euro a marka (ilustrační foto)

Euro a marka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Návrat Němců k marce by měl dramatické následky, tvrdí odborník

Ekonomika
  •   13:00
BERLÍN - Případný návrat Německa od eura k marce by měl pro nejsilnější evropskou ekonomiku dramatické následky. V dnešním vydání deníku Die Welt to napsal hlavní ekonom pojišťovny Allianz Michael Heise. O rozpadu eurozóny se někdy spekuluje v souvislosti s dluhovými problémy některých jejích členských států.

"Není to žádné vyvolávání paniky, když se domníváme, že rozpad měnové unie by vyvolal větší šok než krize (po pádu investiční banky) Lehman Brothers," varoval Heise. S případným znovuzavedením marky očekává zvýšení cen o 15 až 20 procent, což by zdražilo i německé výrobky v zahraničí. "To by s sebou přineslo během jednoho roku ztráty exportu až o 20 procent," domnívá se vedoucí ekonom největší evropské pojišťovny.

ČTĚTE TAKÉ:

Konec německého blahobytu

Němci by se podle něj museli připravit na to, že přijdou o podstatnou část svého současného blahobytu a že ubudou pracovní místa. Do čtyř až pěti let po případném rozpadu eurozóny Heise předpokládá pokles produkce německého hospodářství až o 25 procent.

Německo by podle něj nezůstalo ušetřeno ani konjunkturní a bankovní krize, která by podle očekávání v důsledku konce eura zasáhla evropské země. "Do dvou let po znovuzavedení marky je proto třeba počítat s kumulovaným poklesem hospodářského růstu zhruba o 15 procent," tvrdí Heise. Stará měna by pak podle něj představovala zátěž pro německý export i ekonomiku jako celek také v následujících letech.

Starou měnu chce 55 procent Němců

Varování Allianz před návratem k marce přišlo v době, kdy kvůli pokračující dluhové krizi v eurozóně po něm volá stále více Němců. Podle posledního průzkumu z počátku června chce staré platidlo zpět 55 procent obyvatel Spolkové republiky, což je o devět procentních bodů víc než na podzim.

Skoro tři čtvrtiny Němců jsou nicméně přesvědčeny, že euro nynější krizi přežije a bude existovat ještě minimálně několik let.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK