Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padne dnes Žaluda? Bitva v dozorčí radě vrcholí

Ekonomika

  10:53aktualizováno  15:07
PRAHA - Personální zemětřesení, při kterém odejde celé představenstvo podniku, výměna generálního ředitele, nebo pouze kosmetické úpravy vedení v podobě odchodu jednoho z řadových členů? Při dnešním zasedání dozorčí rady Českých drah jsou ve hře všechny scénáře. Pravděpodobné však je, že Žaluda odvolán nebude.

V Plzni byl představen jednopodlažní elektrický vlak RegioPanter, který pro České dráhy vyrábí Škoda Transportation. Na snímku generální ředitel ČD Petr Žaluda. foto: ČTK

Nejhorlivěji se přitom mluví o konci generálního ředitele Petra Žaludy, kterého by měl nahradit bývalý šéf Vítkovických železáren Vladimír Bail. Ten už také přiznal, že mu ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) zmíněný post nabídl.

Složení dozorčí rady ČD

 • Lukáš HAMPL - předseda rady, náměstek ministra dopravy (VV)
 • Michael HRBATA  - náměstek ministra obrany (ODS)
 • Antonín LEITGEB - odborář OSŽ
 • Miroslav NÁDVORNÍK - ministerstvo financí (TOP 09)
 • Daniel BARTEK - náměstek ministra dopravy (VV)
 • Jaroslav PEJŠA  - odborář, předseda OSŽ
 • Vladislav VOKOUN  - odborář OSŽ
 • Ivo TOMAN - náměstek ministra dopravy (ODS)
 • Martin RIEGL - ministerstvo dopravy (VV)

Jestli si ale oba skutečně plácli a hlavně jestli posvětí výměnu dostatečný počet členů dozorčí rady, není ale stále jasné. Ministr dopravy totiž mlží a je ochoten přiznat pouze to, že k nějakým personálním výměnám dnes dojde. Nic neprozradil ani Žaluda. „Nemám žádné informace o tom, že bych měl skončit,“ pouze napsal v SMS.

"Zatím to vypadá, že Žaluda dnešní zasedání ustojí," sdělil serveru Lidovky.cz jeden z účastníků jednání dozorčí rady.

Jisté je, že pokud bude jeho odvolání navrhnuto, nepodpoří ho minimálně tři z celkových devíti členů rady. Jde o zástupce odborů, kteří pro odvolání ředitele nevidí žádné důvody.

„Nevíme, proč se mají dít nějaké změny a kde se stala chyba. Vidíme jen to, že se v posledních letech podnik dostal z červených čísel do černých,“ vzkázal šéf železničních odborářů Jaroslav Pejša.

Bezprostřední důvody k Žaludově odvolání nevidí ani mnozí poslanci. Pokud tedy ke střídání dojde, chtějí od ministra vysvětlení. „Pan ministr bude muset před námi dostatečně obhájit, proč se tak rozhodl,“ řekl třeba Petr Bendl (ODS), ministr zemědělství a člen poslaneckého podvýboru pro dopravu.

Odejde Žaluda sám?

Žaluda, který na dráhy přišel za vlády Mirka Topolánka (ODS), už dříve řekl, že si nechce do svého manažerského týmu nechat zasahovat. Pokud by se tak stalo, plánuje sám odejít. Odborový předák Jaromír Dušek řekl, že za případným Žaludovým odvoláním může být jeho snaha levně prodat pozemky kolem Masarykova nádraží finanční skupině Penta.

ČTĚTE TAKÉ:

Většinu v dozorčí radě Českých drah potřebnou pro Žaludovo odvolání si podle médií ministerstvo dopravy pojistilo počátkem října. Řídící výbor drah tehdy odvolal z dozorčí rady moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD), jehož místo zaujal náměstek ministra dopravy Daniel Bartek.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
DevOps/PROGRAMÁTOR (60-80.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Mohlo by vás zajímat