Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Placená dovolená či důchodové pojištění. Uber přizná svým řidičům v Británii zaměstnanecká práva

Ekonomika

  22:59
Londýn - Všichni řidiči alternativní taxislužby Uber v Británii budou mít od středy základní zaměstnanecká práva, jako například minimální mzdu či nárok na placenou dovolenou. Společnost to oznámila v návaznosti na únorové rozhodnutí britského nejvyššího soudu, které bylo podle agentury Reuters prohrou pro společnosti podnikající v oblasti takzvané sdílené ekonomiky a vítězstvím pro odborové organizace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

V Británii budou mít řidiči Uberu jako první na světě nárok na placenou dovolenou či důchodové pojištění. Ti starší 25 let budou mít rovněž po přijetí zakázky nárok na vyplácení minimální hodinové mzdy, která ve Spojeném království činí 8,72 liber (266 korun). Řidiči však nebudou mít nárok na nemocenskou či mateřskou dovolenou.

„(Krok) navazuje na nedávné rozhodnutí britského nejvyššího soudu, které poskytuje jasnější cestu k modelu, jež dává řidičům práva pracovníka, zatímco jim nadále umožní pracovat flexibilně,“ uvedla firma ve vyjádření.

Londýn je jedním z nejdůležitějších trhů této americké společnosti, tamní řidiči si tam podle ní vydělají v průměru 17 liber za hodinu (518 korun). K tomu si mohou zvolit podle vlastního uvážení, kdy a kde budou pracovat. V Británii se službami Uberu alespoň částečně živí přes 70 000 lidí.

Uber a podobné firmy čelí odporu tradičních provozovatelů taxislužeb a odborů. Podle nich mají totiž neférovou konkurenční výhodu, protože svým řidičům nemusí zaručovat zaměstnanecká práva. Firma se musela kvůli protestům a řadě žalob z některých trhů stáhnout.

Francouzský nejvyšší soud loni uznal, že by tamní řidič Uberu měl být považován za zaměstnance a Evropská unie plánuje změnu regulí na ochranu pracovníků ve sdílené ekonomice.

Kalifornský soud v říjnu rozhodl, že firma musí svoje tamní řidiče považovat za zaměstnance, Uberu se však podařilo toto rozhodnutí zvrátit po listopadovém referendu, v němž se voliči vyslovili pro to, aby měli řidiči alternativních taxislužeb status nezávislých dodavatelů.

Česká pobočka Uberu, pod kterou v Česku jezdí přes 2000 řidičů, po únorovém rozhodnutí britského soudu uvedla, že se rozhodnutí týká pouze Spojeného království. V Česku je podle firmy většina taxikářů nezávislých a působí jako samostatně výdělečně činní.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.