Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Plán rozvolnění přeje obchodům. Hospody zatím musí počkat, lidé se u nich ale už srocují

Výdejní okénko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výdejní okénko. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Houfy lidí kolem výdejních okének hospod a restaurací, v rukou kelímek nebo sklenice s pivem. Českem se začíná šířit živelné rozvolnění. Před dvěma týdny totiž přestal platit zákaz konzumace alkoholu na veřejném prostranství a od té doby, jakmile počasí přeje pobytu venku, toho lidé stále víc využívají.

A to i přesto, že k ukončení nebo alespoň zmírnění zákazu provozu gastro podniků je ještě daleko. Nadále jsou povinné respirátory, rozestupy a venku platí zákaz shlukování více než dvou lidí, přesto málokdy a málokde jsou to policisté či hygienici před hospodami schopni uhlídat. Z míst před výdejními okénky se postupně stávají malá neregulovaná srocení lidu.

Restaurace na čekací listině

Přitom uvolnit opatření alespoň pro provoz zahrádek se vláda hned tak nechystá. Jak vyplynulo ze včerejšího rozhodnutí ministrů, zprovoznění předzahrádek, ve kterých by hosté mohli konzumovat jídlo a pití za dodržení náležitých opatření, lze očekávat v případě příznivého vývoje počtu nákaz covidem (pod 75 na 100 tisíc obyvatel v průměru za sedm dní) a současně poklesu reprodukčního čísla R pod hodnotu 1. Přesné datum ovšem nezaznělo, vše záleží na chování viru. Interiéry hospod se otevřou ještě později, počítá s nimi až šestá fáze vládního rozvolnění.

Podnikatelé ve službách, obchodníci a prodejci mají o něco příznivější plán postupu rozvolnění. Vláda však na základě doporučení epidemiologů postupuje opatrně a pomalu. Má na to systém tvořený šesti vlnami (balíčky) rozvolnění. Dosud uzavřené obchody by vláda za pokračující příznivé epidemické situace mohla uvolnit od 3. května. Postupně na základě počtu nakažených.

Nutný bude pokles ke 100 infikovaným na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dnů. Nyní u nás tento počet činí 177. Kabinet bude vždy v pondělí upřesňovat pravidla, za kterých od dalšího týdne rozvolnění bude možné, ve čtvrtek to poté bude potvrzovat.

Služby by měly 3. května spustit tak jako tak. Co se týče předzahrádek restaurací, považuje šéf ministerstev průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) za reálný termín 17. května. „Musí se jít postupně. Třeba část škol jde rovněž až v polovině května,“ uvedl Havlíček pro Lidovky.cz.

Češi neměli kde „propít výplatu“, a tak jim zbylo čtyřikrát více peněz, než je...
Výdejní okénko.

Podnikatelé otálení s otevřením alespoň zahrádek, a tedy možností poskytovat službu regulovaným a bezpečným způsobem, nechápou. Lidé před restauracemi postávají v hloučcích, korzují kolem s kelímky v ruce, respirátor má málokdo nasazený.

„Zahrádky nelze zprovoznit, přitom zákazníkům už lze opět po mnoha měsících prodávat z okénka alkohol. Co se děje před restauracemi není nikdo schopný uhlídat. Je to totálně absurdní a živelná situace. Lidé jsou naštvaní, už je nejde zastavit,“ říká Jan Šuráň, spolumajitel pražské firmy Pivo Praha, která provozuje například Břevnovský klášterní pivovar nebo Pivovarský dům.

Obchody jsou „na značkách“

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka je třeba zahrádky otevřít hned. Podnikatelé jsou schopni je provozovat v přísném hygienickém režimu.

„Vnitřní prostory restaurací pak následně za předpokladu, že bude zajištěn vstup osob, které potvrdí, že jsou očkovány nebo se prokáží výsledkem negativního testu, případně potvzením nedávno prodělaného onemocnění covid-19. To samé platí i pro ubytovací služby,“ uvedl Stárek.

Možnost co nejrychlejšího otevření je důležitá i pro podnikatele a provozovatele například obchodů s oblečením, elektronikou, knihkupectví a podobně. Dočkají se dříve než restaurace a hotely. A všude jsou už připraveni.

Podle Denisy Jandové, marketingové manažerky společnosti Baťa, obchody značky Baťa fungovaly prakticky po celou dobu pandemie jako výdejní místa a nyní jsou otevřené kvůli prodeji dětského zboží. Není proto problém okamžitě flexibilně reagovat na změnu pravidel.

„Velmi bychom uvítali možnost okamžitě začít prodávat celý sortiment. Podle našich interních průzkumů si totiž celá řada zákazníků boty online prostě koupit netroufá. Případné rozvolnění by znamenalo, že budeme moci otevřít také opravny obuvi, což je pro zákazníky poměrně klíčová služba,“ uvedla Jandová.

V současné době mohou fungovat jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky či květinářství. Vláda v souvislosti s návratem části žáků do škol od 12. dubna umožnila provoz také prodejnám dětského oblečení a obuvi i papírnictvím.

Ze služeb jsou k dispozici od minulého pondělí zámečnictví, prádelny, čistírny nebo provozovny oprav zařízení pro domácnosti či prodej náhradních dílů pro auta a stroje. Farmářské trhy mohly rovněž obnovit za přísného režimu provoz od 12. dubna.

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...