Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prohloubení sporu Ukrajiny a Ruska dopadá na finanční trhy, pod tlakem jsou cenné papíry i měny obou zemí

Ekonomika

  15:19
LONDÝN - Na prohloubení sporu mezi Ukrajinou a Ruskem, vyvolaného nedělními incidenty mezi ruskými a ukrajinskými vojenskými loděmi u ukrajinského poloostrova Krym, v pondělí reagovaly finanční trhy, pod tlakem jsou cenné papíry i měny obou zemí.

Ruské rubly (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Ceny ukrajinských vládních dluhopisů nominovaných v zahraničních měnách klesají, což zvedá jejich výnosy. Ceny dluhopisů nominovaných v dolarech splatných v roce 2025 klesly podle údajů společnosti Refinitiv o 2,2 procenta na 87,2 centů, tedy na úroveň, na níž byly naposledy při ruské anexi Krymu v březnu 2014.

Výnosy z desetiletých dolarových dluhopisů splatných v listopadu 2028 stouply o 38,7 bazických bodů na rekordních 10,832 procenta. Na rekord 10,385 procenta se po obdobném růstu dostaly i výnosy 15letých dluhopisů splatných v září 2032.

Ukrajinská hřivna vůči dolaru oslabila o 0,61 procenta a ukrajinská centrální banka na svých internetových stránkách oznámila, že je připravena na devizovém trhu intervenovat, bude-li to nutné.

Pod tlakem jsou v pondělí i ruská aktiva. Hlavní index ruské burzy MOEX, který je denominován v rublech a který upřednostňují domácí investoři, dopoledne klesl o 1,3 procenta. Rubl vůči dolaru ztrácel 1,1 procenta.

Ruské bezpečnostní složky v neděli zadržely v Černém moři u ukrajinského poloostrova Krym tři ukrajinské lodě, které údajně nelegálně vpluly do ruských vod. K jejich zastavení byly použity zbraně a zraněni přitom byli tři příslušníci ukrajinského námořnictva.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat