Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

S alkoholovou novinkou přicházejí dva největší pivovary. K Prazdroji se přidal s ‚tvrdou minerálkou‘ i Staropramen

Hard seltzer z varny Plzeňského Prazdroje. foto: Plzeňský Prazdroj

Praha - Největší pivovary v Česku startují prodej alkoholického šlágru, známého hlavně z Ameriky jako hard seltzer. Po nedávném představení novinky z varny Plzeňského Prazdroje, nazvané Viper, si nyní pospíšila i dvojka zdejšího pivovarnického trhu Pivovary Staropramen se značkou Wai Moment. Prodeje začnou během května.
  17:36

Viper, nebo Wai Moment? Anebo hard seltzer od minipivovaru Obora? Čeští konzumenti budou mít od května širší výběr alkoholických nápojů. Ve světě nečekaně rychle rostoucí novinka je u nás v podání malého jihočeského pivovaru Obora k mání od konce loňského roku. Ve velkém ji ale teď začínají šířit dva největší pivovary.

Hard seltzer od Pivovarů Staropramen.
Hard seltzer od Pivovarů Staropramen.

Hard seltzer, otrocky přeloženo jako tvrdá voda či minerálka a v českém podání spíš jako alko soda, se sice vyrábí většinou v pivovarech, přitom má ale s pivem jen málo společného. Jedná se o čirý, nízkokalorický a ovocnou šťávou lehce ochucený nápoj s obsahem zhruba 4 až 6 procent alkoholu, vzniklý většinou kvašením třtinového cukru, někdy se používá sladový ječmen.

Prazdroj chystá ‚tvrdou sodovku‘. Ve světě je to hit, z Plzně se má vyvážet i za hranice

Nápoj byl poprvé vyroben v roce 2013 ve Spojených státech, v roce 2019 tam růst prodejů už dosáhl přes 200 procent na více než 1,5 miliardy dolarů. Analytici očekávají, že celá kategorie bude v následujících letech pokračovat v silném globálním růstu. Celosvětové prodeje údajně překonají v roce 2022 hranici 4 miliard dolarů. Jak zareagují konzumenti v Česku je ale otázka. Nápoj byl dosud k dostání jen v omezeném množství z jihočeského minipivovaru.

Alko soda z druhého konce Atlantiku

Staropramen si u nás alko sodu ve třech chuťových variantách nevaří, ale dováží od mateřského kanadsko-amerického koncernu Molson Coors. „Nyní se tyto nápoje ve větší míře dostávají také do střední a východní Evropy, v jejímž rámci je Česko zpravidla jedním z prvních trhů, kde se podobné inovace objevují,“ vyjádřila se manažerka značky Katarína Košťaliková.

Wai Moment bude v Česku k dostání v třetinkových plechovkách od poloviny května ve vybraných řetězcích i na pultech menších obchodů a v online obchodech. Časem by se měl objevit i v některých barech a restauracích.

Jak už v únoru uvedl server Lidovky.cz, lídr trhu Plzeňský Prazdroj, ovládaný japonským koncernem Asahi, svoji alko sodu s názvem Viper vyrábí u nás sám. Start domácího prodeje ohlásil na začátek května. Parametry jsou shodné jako u většiny hard seltzerů – výrazně nízký obsah kalorií, čtyři procenta alkoholu, jemná perlivost.

Do Ruska nemíří jen české pivo. Embargo by bylo problém zejména pro strojírenské firmy, ty riziko vnímají

„Viper je osvěžující alkoholický nápoj pro všechny, kteří hledají jemně ochucený drink s podobným podílem alkoholu jako výčepní pivo. Obsahuje 96 kalorií (kcal) na balení. Jde o novou kategorii alkoholických nápojů, která cílí zejména na mladší dospělé,“ uvedla při představení výrobku brand manažerka značky Jana Vainerová.

Prazdroj zároveň začal s vývozem své alko sody i do zahraničí, konkrétně do Holandska, Rumunska, Maďarska a Británie. V tuzemsku má být Viper od konce dubna k dostání v internetovém obchodu Košík.cz, následně také v hypermarketech Tesco a dalších obchodech.

Na první pohled neškodná „bublinková voda“

Vůbec prvním výrobcem a prodejcem alko sodovky u nás byl ale zmíněný minipivovar Obora. „Mám rád nové výzvy a tohle je dost jiná technologie. Tradiční pivaři, zvyklí na pivo, si z většiny asi dají radši pivo. Ale zájem o tohle je spíš u mladých lidí,“ komentoval novinku majitel minipivovaru Martin Novák.

Dopad případných ekonomických sankcí ze strany Ruska na export bude v řádu jednotek miliard korun, míní analytici

Nápoj někteří konzumenti považují oproti jiným druhům alkoholu za méně škodlivý, ne-li dokonce vhodnější pro zdravý životní styl. Jenže to může být zrádné. Výhodou je sice nízká energetická hodnota, jeden decilitr hard seltzeru obsahuje pouze kolem 30 kalorií (kcal), ale rozhodně se nejedná například o nápoj vhodný pro děti či mládež.

„Hard seltzer je v zásadě ochucená sodovka s alkoholem, množství alkoholu je přitom srovnatelné s jedenáctkou až dvanáctkou pivem a činí něco kolem pěti procent. Takže na první pohled opticky neškodná „bublinková voda“ může být pro některé jedince zrádná,“ popsal nápoj agrární analytik Petr Havel na webu Vitalia.cz.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...