Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Stát loni vybral rekordní daně

Loňský rok přinesl do státního rozpočtu nejvíce peněz z daní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loňský rok přinesl do státního rozpočtu nejvíce peněz z daní. | foto: Reprofoto

PRAHA Rekordní částku získala loni Česká republika na daních. Vláda vybrala 459,2 miliardy korun, což je zhruba o 53 miliard více než v předchozím roce.

Nad očekávání dobře se dařilo vybírat daně z příjmu firem a spotřební daně, naopak proti plánu zaostal výběr daně z přidané hodnoty. Do Evropské unie ČR loni odvedla stejné množství peněz, jako získala.

Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva financí. Do rozpočtu Evropské unie šlo ze státního rozpočtu 26,3 miliardy Kč, což je téměř o čtyři miliardy korun více, než stát z Bruselu získal. Díky mimorozpočtovým příjmům se však celkové odvody a příjmy srovnaly na zhruba 31 miliardách Kč.

ČR tak nebyla ani čistým příjemcem, ani plátcem a její pozice za loňský rok skončila proti původním optimistickým očekáváním vyrovnaná. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky měla některá ministerstva ohledně čerpání unijních peněz "příliš velké oči".

Bude prý nutné udělat vše pro to, aby se letos a příští rok čerpání zrychlilo. Na daních stát loni vybral zhruba o 17 miliard více, než plánoval. Nejvíce se dařilo vybírat daně z příjmu firem, které překročily plán téměř o 19 miliard Kč.

Rozpočtu pomohly zisky ze spotřební daně
Téměř devět miliard Kč navíc získal rozpočet ze spotřební daně, naopak u daně z přidané hodnoty příjmy zaostaly zhruba o sedm miliard Kč. Nižší byla i daň z kapitálových výnosů, protože lidé kvůli nízkým úrokům nenechávali peníze v bankách, ale raději je dávali například do podílových fondů.

Daň ze závislé činnosti se dařilo vybírat podle předpokladů. Na pojistném stát loni vybral 311,3 miliardy Kč, meziročně zhruba o 18 miliard Kč více. Důchodový účet skončil v přebytku téměř devíti miliard korun, stát však vybral o 4,5 miliardy Kč méně, než očekával.

Celkem na důchody směřovalo necelých 248 miliard korun, meziročně o 16,5 miliardy Kč více. Celkové příjmy rozpočtu byly loni překročeny o 61,6 miliardy Kč a dosáhly 866,5 miliardy Kč. Výdaje byly proti korigovanému plánu vyšší o 34,3 miliardy Kč a vyšplhaly se na 922,9 miliardy Kč.

Příjmy státního rozpočtu z daní (v miliardách Kč)

daň 2004

očekávání 2005

skutečnost 2005

Daň z přidané hodnoty

129,65 

154,3

146,82

Spotřební daně

89,86

94,90

103,60

Daň z příjmu firem

79,0

81,6

100,27

Daň z příjmu občanů

88,05 

95,50

94,78

Celkem

406,05

441,40

459,21

Důvodem byl  vyšší výběr daní, plnění části záruky za ČNB a ministerstva si navíc převedla 48,5 miliardy Kč do příštího roku. Na stavební spoření směřovalo loni z rozpočtu 16,09 miliardy Kč, meziročně téměř o miliardu více. Na státní sociální podporu šlo 33,14 miliardy korun, na různé sociální dávky 38,73 miliardy Kč.

Na splácení úroků ze svých dluhů dal stát loni 25,4 miliardy korun. Díky nízkým úrokovým sazbám to bylo o 7,8 miliardy korun méně, než ministerstvo loni čekalo.

Uspořené prostředky směřovaly do zemědělství, na důchody, nápravu povodňových škod či koupi letounu.

Stát loni uhradil část záruky vůči České národní bance ve výši pěti miliard korun. Výše zbylého závazku činí 17 miliard Kč a ministerstvo jej chce uhradit letos a v roce 2007, kdy je záruka splatná.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?