11. května 2015 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Levná ropa Česku svědčí. K růstu mu pomáhá i sílící eurozóna

Česko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

WASHINGTON Levnější ropa a zotavování eurozóny pomáhají rychlejšímu hospodářskému růstu v zemích střední a východní Evropy včetně České republiky. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnil Mezinárodní měnový fond.

Například v jihovýchodní Evropě tyto vlivy nejsou tak patrné. Rusku pak měnový fond kvůli levnější ropě předpovídá pokles ekonomiky.

Ze stejných faktorů jako Česko a země střední a východní Evropy může těžit i Pobaltí a Turecko. Všem těmto zemím předpovídá analýza MMF na tento a příští rok tempo růstu od 2,6 do 3,6 procenta. 

Do značné míry tomu napomůže domácí spotřeba za podpory levnější ropy a dalšího oživování v eurozóně, tvrdí zpráva MMF primárně zaměřená na regionální ekonomické problémy.

Této opory ale kvůli pokračujícím strukturálním problémům a jiným obtížím nemohou plně využívat Chorvatsko, Rumunsko a další země na jihovýchodě Evropy. V tomto regionu bude podle MMF růst mírnější: letos dosáhne 1,9 procenta a příští rok 2,4 procenta.

Země Společenství nezávislých států (SNS) pak vzhledem k nižší ceně ropy, vlivu sankcí, geopolitickému napětí či pokračujícím makroekonomickým změnám pravděpodobně čeká hospodářský pokles. Největší propad ekonomické aktivity MMF očekává na Ukrajině (o 5,5 procenta) a v Rusku (o 3,8 procenta).

Měnový fond poznamenává, že region střední a východní Evropy se obecně vyznačuje různorodým hospodářským vývojem, jehož společným problémem jsou slabé investice. Ty brzdí nadále nízký růst poptávky ve většině Evropy a nejistota jak na celosvětové úrovni, tak na úrovni eurozóny.

kne spr

Lidovky.cz, ČTK