Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Levná ropa Česku svědčí. K růstu mu pomáhá i sílící eurozóna

Česko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

WASHINGTON Levnější ropa a zotavování eurozóny pomáhají rychlejšímu hospodářskému růstu v zemích střední a východní Evropy včetně České republiky. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnil Mezinárodní měnový fond.

Například v jihovýchodní Evropě tyto vlivy nejsou tak patrné. Rusku pak měnový fond kvůli levnější ropě předpovídá pokles ekonomiky.

Ze stejných faktorů jako Česko a země střední a východní Evropy může těžit i Pobaltí a Turecko. Všem těmto zemím předpovídá analýza MMF na tento a příští rok tempo růstu od 2,6 do 3,6 procenta. 

Do značné míry tomu napomůže domácí spotřeba za podpory levnější ropy a dalšího oživování v eurozóně, tvrdí zpráva MMF primárně zaměřená na regionální ekonomické problémy.

Této opory ale kvůli pokračujícím strukturálním problémům a jiným obtížím nemohou plně využívat Chorvatsko, Rumunsko a další země na jihovýchodě Evropy. V tomto regionu bude podle MMF růst mírnější: letos dosáhne 1,9 procenta a příští rok 2,4 procenta.

Země Společenství nezávislých států (SNS) pak vzhledem k nižší ceně ropy, vlivu sankcí, geopolitickému napětí či pokračujícím makroekonomickým změnám pravděpodobně čeká hospodářský pokles. Největší propad ekonomické aktivity MMF očekává na Ukrajině (o 5,5 procenta) a v Rusku (o 3,8 procenta).

Měnový fond poznamenává, že region střední a východní Evropy se obecně vyznačuje různorodým hospodářským vývojem, jehož společným problémem jsou slabé investice. Ty brzdí nadále nízký růst poptávky ve většině Evropy a nejistota jak na celosvětové úrovni, tak na úrovni eurozóny.

kne spr

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...