9. října 2014 18:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nový zákon redukuje automaty a sleduje hráče. Majitelé heren se bouří

Zrušená herna v metru na Florenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zrušená herna v metru na Florenci | foto: Občané proti hazardu

PRAHA Provozovatelé sázek a herních automatů začali téměř ihned po čtvrtečním zveřejnění návrhu nového zákona o hazardních hrách poukazovat na jeho nedostatky. Norma, které má výrazně zredukovat počet takzvaných pevných zařízení, podle nich třeba neřeší podnikatelskou nejistotu firem, které chtějí na trhu zůstat.

Návrh zákona, který by měl platit od 1. ledna 2016, představilo ve čtvrtek ministerstvo financí novinářům. S normou naopak nemají problém provozovatelé benzinových pump ani asociace restauratérů, kterých by se měla novela také dotknout.

Redukce heren, registr hráčů

Ministerstvo v návrhu zákona omezuje hlavně hrací zařízení. Podle návrhu zákona by například herní automaty měly zcela zmizet z restaurací, hospod, barů či čerpacích stanic. Místo ministerstva financí by je měla nově povolovat Celní správa. V malých obcích do 5000 obyvatel by měla být jen jedna herna, v rámci takzvaných soudních okresů povoluje norma maximálně čtyři automaty na tisíc obyvatel. Zavádí se také centrální monitorovací systém a registr hráčů, který má znemožnit některým skupinám lidí účast na hře. Naopak povoluje internetové sázení firmám se sídlem v některé zemi EU a obcím umožňuje rozhodovat o hazardu na svém území.

PSALI JSME:

„Největším problémem navrhované regulace je, že nijak neřeší podnikatelskou jistotu subjektů, které na trhu zůstanou. Pokud stát chce, aby místo velkého množství malých heren tady byla luxusní kasina s vysokými daňovými výnosy a zaměstnávající mnoho lidí, tak potom jejich provozovatelé potřebují podnikatelskou jistotu na několik let. Bez toho nemůžou dělat investice za několik desítek milionů korun,“ upozornil sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek.

Propouštění, menší daňové odvody

282 zabavených výherních automatů je nyní uskladněno v prostorách pražských hasičů.

Zátahů na nelegální herny jako byl ten z roku 2013 bude teď možná více. Tehdy policie zabavila 282 nelegálních automatů.

S ministerstvem se shodne na tom, že po přijetí zákona bude ubývat hracích automatů. Naopak s vedením resortu nesdílí názor, že daňové výnosy státu i přes pokles počtu vzrostou. „Celkově to bude znamenat obrovský pokles tržeb celého odvětví v řádu desítek procent a bude to znamenat i propouštění lidí. To způsobí menší daňové odvody pro stát,“ řekl Čírtek. Podle něj se marže v sektoru pohybuje průměrně v řádu jednotek procent. Prostor pro vyšší zdanění tak spíše nevidí.

Výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman vítá, že chce ministerstvo otevřít online trh pro zahraniční firmy. „Je tam však strašně důležitá podmínka. Musí zablokovat firmy, které si o licenci nepožádají. Pokud by to nedokázal, tak je všechno zbytečné,“ řekl.

K TÉMATU:

Zástupce britské společnosti betfair Martin Lyčka podotkl, že důležité bude nastavení daňové sazby pro hazardní firmy. Tato společnost přitom patří k těm, které v Česku podnikají bez licence v rozporu s českými zákony. Argumentuje však tím, že má sídlo v Británii, a tak v souladu s evropskou legislativou může na českém trhu fungovat. Právě kvůli nesouladu české a evropské úpravy už Evropská komise zahájila s Českem správní řízení. I kvůli němu ministerstvo připravilo nový zákon.

Zaplaví nás asijské firmy?

„Zásadní otázka, a dnes jsme se na ni odpověď nedozvěděli, je, jakým způsobem bude nastavena daňová sazba. Ekonomicky reálně je to 20 procent. Myslím, že na tom by se shodli nejen zahraniční, ale také domácí operátoři,“ prohlásil Lyčka. Nevyloučil, že pokud ministerstvo zdaní internetové sázení vyšší sazbou, než je nyní, tak by se mohly zahraniční firmy z českého trhu stáhnout. Trh by prý v takovém případě zaplavily firmy z Asie, které by si s nějakými omezeními hlavu nelámaly.

Na určení daňových sazeb čekají i domácí sázkové společnosti. „To je klíčová věc. Pro nás je důležité, jak to bude nastaveno pro online. Pro nás je klíčové, aby byly různé sazby. Aby pro hrací automaty byly jiné sazby než pro kasina nebo kursové sázky,“ řekl Herman.

Pryč z benzínek i restaurací

Novela naopak nevadí zástupcům čerpacích stanic. „Můj osobní postoj je, že automat na pumpu nepatří. Pokud akceptujeme, že důvodem boje s hernami jsou průvodní negativní sociální jevy a koncentrace problematických osob, pak si dá automat na pumpu jen šílenec,“ řekl předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček. Podobný názor má i Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu. Podle něj má čerpací stanice sloužit především k nákupu pohonných hmot, občerstvení a klidnému krátkému odpočinku.

O zachování automatů v restauracích se nehodlá zasazovat ani Asociace hotelů a restaurací (AHR). „My si nemyslíme, že restaurace je místo, kde by měla být herna. Pokud chce někdo hernu, ať si vytvoří hernu,“ řekl její prezident Václav Stárek. Jakékoliv omezení těchto přístrojů v restauracích proto asociace přijme bez připomínek, dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!