Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Riziková 'xpéčka' úřady neděsí: Data ochráníme. Cena teď mluví pro Linux

Potíže s počítačem – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potíže s počítačem – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Státní úředníci nedají dopustit na "starý dobrý" operační systém Windows XP. Na většině počítačů ho stále mají nainstalována nejméně tři ministerstva. Zastaralému programu přitom v dubnu končí oficiální podpora a stroje s citlivými daty tak nebudou mít dostatečnou ochranu. Modernizaci brání především vysoké náklady, ministerstva tak koketují i s myšlenkou využívat alternativní systémy jako například Linux.

Nejkritičtější situace panuje v resortu vnitra a zemědělství. Podíl Windows XP na všech počítačích se tam pohybuje kolem 70 procent. Přechod na novější verzi Windows blokuje starý hardware, který novější operační systém "neutáhne".

"Ve chvíli, kdy přistupujete s počítačem s Windows XP na internet, tak není reálně velká možnost, jak by se po ukončení podpory dal zabezpečit," varuje bezpečnostní expert Petr Šnajdr ze společnosti Eset.

Populární XP

Windows XP je v České republice i přes své stáří velice populární. Podle serveru statcounter.com běží v současné době na více než 19 % počítačích. Na nejvíce stanicích je nasazen Windows 7. V současné době toto číslo přesahuje 55 %.

Ani nejnovější antivirus by takový počítač neochránil. "Ona to není jen otázka antiviru. Na Windows XP už nebudou vydávány žádné bezpečnostní záplaty a pokud se objeví nějaká chyba, může být zneužita a Microsoft s tím už nic neudělá," doplňuje Šnajdr.

I přes starší systém má prý ministerstvo vnitra recept, jak citlivá data ochránit. "Personální počítače ministerstva vnitra nepřistupují a ani nejsou přístupné z prostoru internetu. Z těchto důvodu nepovažujeme hrozbu ztráty dat za aktuální. Nehledě na fakt, že data, která vyžadují nějakou úroveň ochrany či utajení, se na počítačích připojených do sítě ministerstva vnitra nevyskytují," objasnil serveru Lidovky.cz Jiří Korbel z rezortního tiskového oddělení. Podle něj se situace na vnitru už začala řešit a ministerstvo letos plánuje za přechod na Windows 7 utratit kolem 4,5 milionu korun.

Na ministerstvu obrany jsou populární "xpéčka" nainstalovaná téměř na třetině počítačů. "Převážná část informačních systémů je provozována v sítích oddělených od veřejného internetu, nebo z bezpečnostních důvodů na fyzicky oddělených samostatných sítích. Tím by měla být případná rizika eliminována," popsala serveru Lidovky.cz Jana Zechmeisterová z úřadu. Obrana v posledních čtyřech letech nakoupila kolem 8 tisíc počítačů a 10 tisíc licencí Windows.

Favoritem je Windows 7

Windows 7

Windows 7

Všechna oslovená ministerstva se rozhodla přejít na Windows 7, operační systém, který se dostal na trh v roce 2009 jako nástupce nepříliš povedených Windows Vista. O nejnovější verzi s označením 8.1, zatím žádný resort neuvažuje.

Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo stihnout přechod na poslední chvíli. Jsou ale i úřady, na nichž přechod na nový systém proběhl už před dvěma lety. Na ministerstvu průmyslu a obchodu a ministerstvu financí už mají všude novější verzi Windows. Loni se upgrade povedl i ministerstvu zdravotnictví.

Ministerstvo financí dokonce zvažuje nasazení i alternativních operačních systémů. „Dlouhodobě analyzuje a vyhodnocuje možnosti zavedení alternativních operačních systémů, například vybrané distribuce GNU Linux, FreeBSD a další, a to jak z pohledu možností úspor, tak z pohledu bezpečnosti a otevřenosti těchto systémů,“ říká Tereza Peprníková z ministerstva financí.

Alternativní systémy lákají úřady také proto, že jsou podle Peprníkové kompatibilnější s mobilními operačními systémy jako je Android nebo applovský iOS.

,
Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....