Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Záchodky na ‚Staromáku‘ nahradí směnárnu. Kdo ještě dostal výpověď?

Směnárnu na Staroměstském náměstí by měly nahradit veřejné záchodky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Směnárnu na Staroměstském náměstí by měly nahradit veřejné záchodky. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Nejkřiklavějším příkladem revize nájemních smluv v centru Prahy byly dvě výpovědi pro firmy spjaté s podnikatelem Romanem Janouškem. Na svých adresách ale skončily i další podniky. Buď kvůli nízkému nájmu nebo proto, že “hyzdily“ historický střed města. To byl třeba případ směnárny na Staroměstském náměstí.

Prověřováním nejlukrativnějších pronájmů v Praze se už čtvrt roku na magistrátu zabývá malý tým právníků. Majetkový odbor jim vyčlenil ke kontrole dvanáct kontraktů. Výsledkem jsou čtyři výpovědi a několik nově podepsaných smluv na vyšší částky.

„Smlouvy uzavřené třeba na dvacet let je třeba prověřit. Mění se podnikatelské prostředí, ceny. Proto jsme se rozhodli, že se jimi budeme zabývat,“ vysvětluje dosluhující radní pro oblast majetku Eva Vorlíčková (TOP 09).

PSALI JSME:

Kontrola se dotkla restaurací, trhů i jiných provozoven, které mají velký potenciál vydělat na kolemjdoucích turistech. Tomu chtějí zástupci magistrátu také následně přizpůsobit ceny nájmů v domech či na prostranstvích patřících městu. Kromě délky smluv je ale i dopad na vizuální podobu metropole.

To byl případ směnárny na Staroměstském náměstí, za niž její provozovatelé neplatili málo. Nájem činil zhruba 1,2 milionu korun ročně. Přesto musela směnárna skončit.

Dům U Minuty na Staroměstském náměstí a restaurace spojovaná s Romanem...
Pohled na dům U Minuty na Staroměstském náměstí. Sídlí v něm restaurace...
Dům U Minuty na Staroměstském náměstí, a restaurace spojovaná s Romanem...
Současnému nájemci pannerie (vpravo) skončila smlouva, nový provozovatel nabídl...

„Máme záměr zřídit tam veřejné záchodky, která v centru Prahy chybí. Nyní zjišťujeme, zda je to technicky možné. To by se mělo během týdne vyjasnit a pak vypíšeme soutěž na jejich provozovatele,“ plánuje radní Vorlíčková. Zároveň si uvědomuje, že veřejné záchodky nevynesou městské kase na nájmu zdaleka tolik jako turistická směnárna.

Naopak výrazně víc peněz získá Praha díky jinému nájmu. Taktéž na Staroměstském náměstí dostala výpověď Galerie Art. V nové soutěži uspěl její stávající zřizovatel, platit však nyní bude víc než dvojnásobek.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyřízené i nevyřízené nájemní smlouvy dostane na stůl nově vznikající pražská rada. Nezávisle na politické konstelaci by ale měli dál pracovat lidé z majetkového odboru magistrátu, kteří se zabývají řešením „běžnějších“ nájmů.

Pokud například některému nájemci skončí smlouva, dojde na výběrové řízení, v němž zpravidla rozhoduje nejvyšší cena.

Pro lepší představu, kolik hlavní město na nájmech vydělává: celkově Praha loni na pronájmech objektů získala 1,4 miliardy korun, u pozemků to bylo 257 milionů.

„Janouškovy“ trhy i pizzerie

Před několika měsíci dostala od Prahy výpověď firma Taiko spojovaná s podnikatelem Romanem Janouškem, která na Staroměstském a Václavském náměstí pořádá vánoční a velikonoční trhy.

Stejně tak zástupci hlavního města ukončili smlouvu “Janouškově“ firmě Hoteltyp, která provozuje pizzerii v Domě U Minuty kousek od orloje. Tam byl důvodem příliš nízký nájem.

Dům U Minuty na Staroměstském náměstí a restaurace spojovaná s Romanem...

Dům U Minuty na Staroměstském náměstí a restaurace spojovaná s Romanem...

Nájemce změnily také dvě restaurace. Provozovateli pannerie v Rytířské ulici v centru metropole nedávno skončila nájemní smlouva. V následném tendru je získal jiný podnikatel za vyšší cenu. Dříve šlo za tento nájem do kasy města 2,5 milionu korun ročně, nyní je to o dva miliony víc.

Zajímavý byl i případ restaurace s adresou Staroměstské náměstí 10. Nájemce ve výběrovém řízení neuspěl, ale zvítězil v něm provozovatel irské hospody Caffreys, který se nyní stal přímým nájemcem Prahy. Za prostory bude platit čtyři miliony korun ročně.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!