Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Apple kvůli nucené práci Ujgurů odstřihl čínského dodavatele. Ten se prý podílí na přesidlování etnické menšiny

Ekonomika

  15:26
San Francisco/Peking - Americká technologická společnost Apple přestala spolupracovat s čínským dodavatelem součástek Ofilm Group. Ten čelí podezření, že se podílí na vládním programu přesidlování etnické menšiny Ujgurů muslimského vyznání ze západočínské provincii Sin-ťiang do jiných částí Číny za prací. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes uvedla agentura Bloomberg.
Ujgurové v Sin-ťiangu jsou nespokojeni se svým postavením. Stěžují si na...

Ujgurové v Sin-ťiangu jsou nespokojeni se svým postavením. Stěžují si na omezování ze strany většinových Chanů foto: Reprofoto

Výrobce iPhonů smlouvu s firmou Ofilm ukončil podle zdrojů Bloombergu před několika měsíci. Čínská společnost v úterý uvedla, že vyhodnocuje zastavení objednávek od nejmenovaného zákazníka na chod společnosti. Informovala, že tento klient jí v roce 2019 zajistit bezmála čtvrtinu provozního zisku. Ofilm Applu dodával moduly kamer do iPhonů.

Apple v minulosti vyvolal kritiku kvůli podezření na porušování lidských práv v jeho dodavatelském řetězci, který je převážně v Číně. Podle Bloomberg není jasné, zda Apple ví, jestli se obvinění vznesená proti Ofilmu zakládají na pravdě.

Apple, který má teď nejvyšší tržní hodnotu z firem obchodovaných na burze, loni v listopadu pozastavil nové objednávky od tchajwanské firmy Pegatron. Zdůvodnil to porušováním pracovního práva v čínských továrnách firmy.

Akcie společnosti Ofilm, které se obchodují na burze v Šen-čenu, dnes odepsaly bezmála deset procent. Jsou tak nejníže od srpna 2019.

Organizace na ochranu lidských práv a některé státy kritizují Čínu za to, že shromažďuje stovky tisíc Ujgurů v zařízeních, která jsou podle těchto kritiků tábory nucených prácí. Tam je podle jejich tvrzení čeká mimo jiné násilná politická agitace. Čína tvrdí, že Ujgurové jsou v táborech na převýchovu a zvýšení kvalifikace dobrovolně. Některé státy a firmy zavedly zákaz dovozu klíčových exportních komodit ze Sin-ťiangu, například bavlny.

Autor: