Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Testuje Microsoft vlastní mobil? Spekulace dostávají jasné obrysy

Ekonomika

  7:00
TCHAJ-PEJ - Počítačový gigant Microsoft ve spolupráci se svými asijskými dodavateli dílů testuje návrh vlastního smartphonu. Tvrdí to informované zdroje, na které se odvolává server ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ).

Šéf Microsoftu Steve Ballmer s novým modelem Nokia Lumia 920 foto: Reuters

Zatím není jasné, zda se nový smartphone od Microsoftu objeví na trhu a zda se bude masově vyrábět. Pokud se informace potvrdí, bude to znamenat, že největší světový výrobce softwaru se snaží urychlit změnu obchodní strategie a přiblížit ji svému úhlavnímu rivalovi – Apple.

Ta navrhuje počítače a telefony a zároveň k nim vyvíjí i software. Microsoft se naopak věnuje prakticky jen softwaru.

ČTĚTE TAKÉ

Jeden zdroj například řekl, že displej smartphonu, který se teď testuje, má úhlopříčku od čtyř do pěti palců (od deseti do 13 cm). Telefon iPhone 5, což je nejnovější smartphone od Applu, má úhlopříčku čtyři palce. Další konkurenční model, a sice Galaxy S III od jihokorejského Samsungu, je s úhlopříčkou 4,8 palce.

Spekulace, že se Microsoft chystá vyvinout svůj vlastní smartphone, se objevily už před několika měsíci. V červnu Microsoft oznámil, že vyvinul svůj vlastní tablet, jemuž dal název Surface. V říjnu přístroj uvedl spolu s novým operačním systémem Windows 8 na trh.

Ze spojenců by se stali rivalové

Někteří dlouholetí spojenci Microsoftu mají s novou strategií firmy problém . Část se jich totiž obává, že když Microsoft nyní začne vedle softwaru vyvíjet i přístroje, už to nebude jejich spojenec, ale rival. Jde hlavně o firmy, které vyvíjejí počítače a od Microsoftu léta nakupují jeho operační systém Windows.

Tablet Surface od Microsoft.

Tablet Surface od Microsoft

Šéf Microsoftu Steve Ballmer v rozhovoru s WSJ začátkem týdne odmítl říci, zda Microsoft bude vyvíjet svůj vlastní smartphone. Teď se prý hodlá věnovat spolupráci s dosavadními výrobci.

"My jsme docela spokojeni s tím, že před letošními Vánocemi půjdeme zostra na trh spolu s Nokií, Samsungem a HTC," sdělil Ballmer s odkazem na firmy, které vyrábějí vlastní smartphony a osazují je operačním systémem od Microsoftu. "Zda jsme chtěli dělat něco jinak, anebo nechtěli, to nebudu nijak komentovat," dodal.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Městská část Praha 3
Referent/ka odboru výstavby

Městská část Praha 3
Praha
nabízený plat: 23 000 - 43 000 Kč

Mohlo by vás zajímat