Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Účet za nové kompenzace pro hotely a restaurace: 10 miliard korun. Podle majitelů to příliš nepomůže

Praha Vláda kvůli neutuchající epidemii znovu zavírá část byznysu. I proto rozšíří podporu nájmů, mezd, obnoví příspěvek pro hotely a nově chystá speciální program pro restaurace. Podle jejich majitelů to však zániku řady z nich nezabrání.

Zavřeno, vyvěsí si na dveře nejpozději od pátečního rána znovu hospody a všechny stravovací podniky, hotely a další ubytovací zařízení. Vládní protiepidemický systém PES už dle svého indexu řadí ČR do čtvrtého stupně rizika nákazy. Ministři na to v pondělí reagovali zpřísněním dosud platných opatření. Erární kasu to bude stát další miliardy korun nad rámec současných „covid výdajů“ a dosavadních kompenzací.

Gastronomie má svůj program

K řadě nynějších a více či méně účinných podpůrných programů přibude další – Covid gastronomie. Hospody a restaurace by měly dostat příspěvek 400 korun za každého zaměstnance a každý den nuceného uzavření provozu.

Nová, od pátku platná vládní opatření neodpovídají přesně v tabulce původně uvedeným parametrům čtvrtého systému PES – zůstávají za daných hygienických podmínek otevřené všechny obchody a služby. Vláda však ani po víkendovém vyjednávání se zástupci gastro a hotelového byznysu nepřistoupila na požadavek, aby místo jednotlivých podpor typu Antivirus, Covid – nájemné, kompenzačního bonusu pro OSVČ a podobně zavedla po vzoru Rakouska a Německa podporu formou podílu (například 70 či 80 procent) z loňských tržeb.

Gastronomie a ubytovací služby se však dočkají dle mínění šéfa resortů průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) štědré pomoci. Celkem na nová opatření stát rozdělí 10 miliard korun. „My jdeme cestou kompenzace nákladů, což nelze kombinovat s kompenzací tržeb. Tím bychom popřeli třeba úspěšný program Antivirus. Kompenzace tržeb je značně nákladný systém, v Německu si to už uvědomují, a není fér pro všechny, některým by pomohl hodně, jiným minimálně,“ uvedl v pondělí Havlíček.

Kromě programu Covid gastronomie vláda poskytne znovu uzavřeným provozovnám 50 procent nájemného pro měsíce říjen až prosinec a prodlouží současnou podporu mezd zaměstnanců z programu Antivirus A Plus (kompenzace 100 procent mzdových nákladů zaměstnanců, pro které nemá podnik práci). Tyto podpory se vztahují na uzavřená stravovací a ubytovací zařízení, nevztahují se však na možnosti ubytování v soukromí, tedy pronájem chat, apartmánů nebo služeb typu Airbnb.

„Kompenzace formou podílu z loňských tržeb je ve všech ohledech jednodušší, prokazatelnější, administrativně méně náročná. Má to všechna nej. Vláda touto cestou jít nechce a já beru ta přijatá opatření jako určitý kompromis,“ reagoval spolumajitel restaurací společnosti Hospodska Luboš Kastner, který v Asociaci malých a středních podniků zastupuje obor gastronomie.

Německý model, nebo protest

Nálada mezi hospodskými však houstne. O víkendu se sešli zástupci desítek restaurací, kteří označují postup vlády za jeden velký zmatek, který ohrožuje existenci tisíců podnikatelů v tomto oboru. Požadují opatření, podobné kompenzaci tržeb po vzoru Rakouska nebo Německa. Jinak jako formu protestu nebudou respektovat nařízení o uzavření provozoven, případně v nich symbolicky nechají rozsvíceno či vyvěsí národní vlajku.

K iniciativě, která vznikla před víkendem, se na webových stránkách Chciplpes.cz ke konci týdne přihlásilo přes 100 restaurací, hospod nebo malých pivovarů. A další skoro stovka přibyla během pondělka.

Majitel pivovaru Malý Janek v Jincích na Příbramsku Jiří Janeček nechal 9....
Novela zákona má umožnit efektivně trestat i podniky, které zůstanou otevřeny...

V pondělí vyhlášená opatření vlády jsou podle nich nedostatečná. „Jak máme věřit něčemu, co vláda upekla během jediného víkendu? Tohle nepomůže zásadně řešit naše narůstající ztráty. Vláda si zadělává na krachy tisíců firem, obrovskou nezaměstnanost a chudobu,“ varoval zakladatel iniciativy Jiří Janeček z pivovaru Malý Janek v Jincích.

Další podpora podnikatelů v Česku

Prodloužení programu Antivirus – varianta A Plus

 • i po konci letošního roku bude platná kompenzace sto procent mzdových nákladů zaměstnanců „na překážkách“ (zaměstnavatel pro ně nemá práci)
 • stát vydá navíc miliardu korun
Program Covid ubytování

 • pro hotely, penziony, kempy naváže na stejný program z první vlny; ubytovací zařízení získají od státu za každý den uzavření provozu a za každý pokoj 100 až 330 korun (v závislosti na kategorii zařízení)
 • stát má na to vyhrazeno 3,5 miliardy korun (jarní Covid ubytování stál 2,5 miliardy korun)

Program Covid nájemné

 • stát už nyní proplácí provozovnám 50 procent částky nájemného, které hradí majitelům nemovitostí za měsíce červenec až září; nově vyplatí 50 procent nájemného i za říjen až prosinec
 • stát na to vyčlení tři miliardy korun

Covid gastronomie

 • úplně nový program, určený pro stravovací zařízení; stát vyplatí provozovně částku 400 korun za každý den uzavření provozu a za každého zaměstnance na plný úvazek
 • předpokládané náklady státu činí 2,5 miliardy korun (programy lze kombinovat)

Jak kompenzují v zahraničí

RAKOUSKO

 • pro podnikatele a firmy: náhrada fixních nákladů na úrovni ztráty tržeb
 • náhrada příjmů firmám z gastrooborů, ubytovacích služeb, maloobchodu: až 80 procent oproti loňské tržbě
 • pro OSVČ: 500 eur/měsíc, plus náhrada čistého příjmu 80 procent, nebo 90 procent oproti loňsku

NĚMECKO

 • listopadová (prosincová) pomoc pro firmy a OSVČ: 75 procent obratu loňského období
 • překlenovací podpora: náhrada fixních nákladů (dle míry poklesu prodeje) 40 až 90 procent
 • sleva na DPH: snížení sazeb z 19 na 16 procent, respektivse ze sedmi na pět procent

POLSKO

 • sektorový balíček pro druhou vlnu: 1092 eur/měsíc na říjen a listopad, odpuštění sociálního pojištění za listopad, odložení platby záloh daně z příjmu o půl roku

SLOVENSKO

 • první pomoc pro OSVČ: 270 až 810 eur podle míry poklesu tržeb
 • podpora cestovního ruchu (hotely, restaurace): náhrada až 10 procent poklesu tržeb

Zdroj: MZV, LN. Pozn.: Kromě náhrad za nájemné a kompenzace mezd, při splnění zadaných podmínek

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...