Na místě se sešlo při protestu zhruba 500 lidí, řekl mluvčí
frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec. Lidé neustále přecházeli přes přechod pro chodce a nedovolili autům projíždět. V jedné chvíli vznikla hádka také se zasahujícími policisty, kteří se snažili napomenout lidi, jež chodili na červenou. Nakonec organizátoři nechali semafor na přechodu vypnout a situace se zklidnila. Poté však začaly vznikat konflikty s řidiči, kteří nechtěli v koloně v horkém počasí čekat.
Čtěte: |
"Několikrát se snažili řidiči do lidí najet, bylo to poměrně napjaté. Lidé se totiž stavějí přímo před auta. Proto jsme museli situaci zklidňovat," uvedl mluvčí policie.
Pořadatelé původně chtěli uspořádat pouze happening s názvem Stop kamionům s koncertem místní skupiny. Nakonec se však nespokojení lidé rozhodli silnici opět úplně zablokovat stejně jako minulý týden ve čtvrtek. Policisté z dlouhých kolon proto vyváděli kamiony se živými zvířaty nebo autobusy, které nechali projet.
Nedá se tu žít, tvrdí obyvatelé obce
Lidé z obcí na Třinecku protestují kvůli tomu, že obcí prakticky neustále projíždí souvislá kolona automobilů. Dostat se na druhou stranu silnice je téměř neřešitelný problém. "Je to tady strašné, nedá se tady normálně žít. Měli by si to z Prahy přijet vyzkoušet," řekla jedna z obyvatelek Hrádku.
Možná řešení ztroskotala
Problémovou situaci na hlavní tranzitní trase kamionů mezi Polskem a Slovenskem se snažili na středečním jednání vyřešit omezením dopravy zástupci ministerstva dopravy a krajského úřadu. To se jim však nepodařilo. "Jsem zklamaný. Nenašli jsme žádné řešení. Je to začarovaný kruh," řekl starosta Bystřice Ladislav Olšar (ČSSD). První varianta, že by kamiony jezdily přes obce pouze v noci, padla kvůli tomu, že by je přes den nebylo možné, kde odstavit.
Přesunout tisíce kamionů na náhradní trasu přes Frýdek-Místek a jiný hraniční přechod Bílá - Bumbálka rovněž nejde. "Na tuto trasu nechtějí kamiony pustit, protože vede kolem vodní nádrže Šance a zhoršila by se situace zase v jiných obcích," uvedl starosta Bystřice.
Proto začali hledat další řešení, například aby se kamiony odstavily pouze na dvě hodiny, a ne na celý den. Během dvou hodin by se například lidé mohli dostat bezproblémově do práce. Problematickou situaci má podle starosty přijet příští týden na Třinecko řešit také nový ministr dopravy Vít Bárta (VV).