Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Větší anonymita a efektivita transakcí. Těžaři bitcoinu chystají první upgrade, chtějí lépe konkurovat

New York - Těžaři bitcoinu z celého světa se dohodli na prvním upgradu nejznámější světové kryptoměny po čtyřech letech. Změny, které začnou platit v listopadu, mu mají umožnit lépe konkurovat kryptoměnové dvojce ethereu. Informuje o tom zpravodajský server CNBC.
  12:47

Změnám se říká Taproot a uživatelům by měly zajistit větší anonymitu a efektivitu transakcí. Otevřou také potenciál takzvaných chytrých kontraktů, které eliminují prostředníky i z těch nejsložitějších transakcí a zatím v nich vynikalo převážně konkurenční ethereum.

Ačkoli bitcoinová komunita s upgradem souhlasila, k samotnému zavedení dojde pravděpodobně až v listopadu. Do té doby má hojné testování předem snížit pravděpodobnost, že se během upgradu něco pokazí.

O předchozím upgradu bitcoinu z roku 2017 se mluví jako o „poslední občanské válce“ kvůli sporům v komunitě. Taproot se ale těší téměř univerzální podpoře, píše CNBC.

Bitcoin.
Bitcoin - ilustrační snímek.

Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádný centrální orgán, který by řídil například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Bitcoiny vznikají tak, že počítač řeší komplikované matematické algoritmy a za vyřešení obdrží jeho majitel odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Procesu se říká těžba a lidem, kteří získávají bitcoiny, těžaři nebo mineři.

Tento týden se bitcoin stal ve středoamerickém Salvadoru jako v první zemi na světě univerzálním platidlem. Mnoho lidí na bitcoiny ale nahlíží spíš než jako na prostředek k placení jako na investiční aktivum. Jeho cena se ale pohybuje prudce nahoru a dolů a odborníci před investicemi do bitcoinu a jiných kryptoměn varují.

Autor:
Témata: Byznys, Bitcoin, CNBC, Salvador

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...