130 let
Vietnamský dělník

Vietnamský dělník | foto: Pixabay.com

Oblečení může pod stromečkem chybět. Vietnamci se bojí vrátit do fabrik, mají strach z covidu

Ekonomika
  •   20:23
Dělníci ve Vietnamu ve velkém opouštějí tamější fabriky. Obávají se totiž další vlny onemocnění covid-19. Hromadné odchody z továren však mohou silně zasáhnout výrobu nového zboží, hlavně textilu nebo elektroniky. Oblečení pod vánočním stromečkem kvůli tomu může letos chybět i v Evropě.

„Na koronavirus jsem v poslední době viděla umírat spoustu lidí. Nezbylo mi nic jiného než strach,“ uvedla pro agenturu Bloomberg jedna z vietnamských dělnic, která před nedávnem opustila jednu z továren v Ho Či Minově městě a vrátila se do rodné provincie Tay Ninh kousek od kambodžských hranic.

Čínská diplomacie rukojmích budí obavy. Záhadné propuštění nebylo vysvětleno

Vietnamu se koronavirové pandemii dařilo poměrně dlouhou dobu úspěšně bránit. Za celý loňský rok se tam touto nemocí oficiálně nakazilo jen 1 500 lidí. Vietnam byl i díky tomu jednou z mála zemí na světě, která se mohla loni chlubit hospodářským růstem.

V minulých týdnech se však situace raketově změnila a touto nemocí se tam nakazilo několik set tisíc lidí. Země proto přistoupila k přísným protipandemickým opatřením, které měly zabránit většímu šíření nákazy. Jejich zavedení se však projevilo i v hospodářství. Až třetina vietnamských továren během srpna zcela uzavřela své provozy. V posledních dnech však země od nejpřísnější opatření pomalu ustupuje, neboť denní přírůstky už nejsou tak velké.

Někteří lidé v zemi ale mají z onemocnění obrovský strach a do továren se kvůli tomu vrátit nechtějí. Počet plně naočkovaných lidí je tu totiž nízký. Momentálně jde asi jen o patnáct procent obyvatelstva. Zaměstnavatelé marně nabízejí vyšší mzdové ohodnocení i další benefity. Obrovský exodus zaměstnanců fabrik může negativně dolehnout na dodavatelské řetězce po celém světě.

Sjednocení Tchaj-wanu s Čínou dokončíme, pohrozil prezident Si Ťin-pching

„Nemohu se teď s rodinou vrátit zpátky do města. Je to velmi riskantní. Musím hlavně myslet na zdraví mých blízkých,“ uvedla pro Bloomberg jedna z obyvatelek státu Vietnam.

Ačkoliv je Vietnam poměrně malým státem, v globální ekonomice hraje důležitou roli. Své výrobny tu totiž mají velké firmy jako Adidas nebo Nike. Přesun výroby do jiných zemí však aktuálně není možný. Přesun strojů a nutná školení pracovníků by trvala měsíce.

Produkční vietnamská krize by se mohla dotknout i některých technologických společností. V zemi se totiž vyrábí i některé důležité komponenty do elektronických zařízení. Na dodávkách dílů z Vietnamu je závislá i společnost Apple nebo Samsung. Problémy na pultech maloobchodníků projeví v letošním prosinci a budou přetrvávat i během první čtvrtiny roku 2022.

Autor: jla
  • Vybrali jsme pro Vás