Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za zrušení kožešinové farmy až pět milionů korun. Ministerstvo odškodní majitele

Ekonomika

  16:17
Praha - Ministerstvo zemědělství připravilo vyhlášku, podle které bude možné vyplácet náhrady za uzavření kožešinových farem. Chovatelé budou moci získat až 200 tisíc eur (5,1 milionu korun), sdělil v pátek mluvčí resortu Vojtěch Bílý. K začátku února muselo skončit všech devět českých farem, uložil jim to zákon.

Norek (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

Největší kožešinová farma v Česku skončila, majitel chce po státu kompenzace

Majitel největší kožešinové farmy ve Velkém Ratmířově na Jindřichohradecku David Vojtíšek už dříve řekl, že adekvátní kompenzace by měla být zhruba 6000 korun za zvíře. Vojtíšek choval na 15 tisíc norků, šlo by tak o zhruba 90 milionů korun.

„Nová vyhláška o kompenzačním příspěvku chovatelům, kteří provozují chov zvířat pro kožešiny, umožní poskytnout kompenzaci ve výši až do 200 tisíc eur pro jeden hospodářský subjekt. Chovatelé budou muset například doložit, že přestali podnikat v oboru, a doložit finanční závazky, které jim vznikly v souvislosti s ukončením chovu zvířat pro kožešiny,“ řekl Bílý. Ministerstvo je podle něj pak připravené náhrady vyplácet, chovatelé by měli v následujících dnech najít na stránkách úřadu formulář pro podání žádosti.

Bílý už dříve zdůraznil, že ministerstvo samo zákaz kožešinových farem nepředkládalo, šlo o poslaneckou iniciativu. Norma přiznává provozovatelům farem nárok na kompenzace od státu za rušené chovy. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace má stanovit vyhláškou ministerstvo. Výše příspěvku by však neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let.

Zatímco ochránci zvířat přijetí novely v roce 2017 vítali, provozovatelé farem poukazovali na to, že český trh kožešin zaplní chovatelé z jiných zemí. Novela zakazuje „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin“. Vztahovat se má na chov lišek a norků, nikoli například králíků nebo nutrií, tedy zvířat, která se využívají i na maso.

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...