Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záchodky na ‚Staromáku‘ nahradí směnárnu. Kdo ještě dostal výpověď?

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Nejkřiklavějším příkladem revize nájemních smluv v centru Prahy byly dvě výpovědi pro firmy spjaté s podnikatelem Romanem Janouškem. Na svých adresách ale skončily i další podniky. Buď kvůli nízkému nájmu nebo proto, že “hyzdily“ historický střed města. To byl třeba případ směnárny na Staroměstském náměstí.

Směnárnu na Staroměstském náměstí by měly nahradit veřejné záchodky. foto: MAFRA - Petr Topič

Prověřováním nejlukrativnějších pronájmů v Praze se už čtvrt roku na magistrátu zabývá malý tým právníků. Majetkový odbor jim vyčlenil ke kontrole dvanáct kontraktů. Výsledkem jsou čtyři výpovědi a několik nově podepsaných smluv na vyšší částky.

„Smlouvy uzavřené třeba na dvacet let je třeba prověřit. Mění se podnikatelské prostředí, ceny. Proto jsme se rozhodli, že se jimi budeme zabývat,“ vysvětluje dosluhující radní pro oblast majetku Eva Vorlíčková (TOP 09).

PSALI JSME:

Kontrola se dotkla restaurací, trhů i jiných provozoven, které mají velký potenciál vydělat na kolemjdoucích turistech. Tomu chtějí zástupci magistrátu také následně přizpůsobit ceny nájmů v domech či na prostranstvích patřících městu. Kromě délky smluv je ale i dopad na vizuální podobu metropole.

To byl případ směnárny na Staroměstském náměstí, za niž její provozovatelé neplatili málo. Nájem činil zhruba 1,2 milionu korun ročně. Přesto musela směnárna skončit.

Dům U Minuty na Staroměstském náměstí a restaurace spojovaná s Romanem...
Pohled na dům U Minuty na Staroměstském náměstí. Sídlí v něm restaurace...
Dům U Minuty na Staroměstském náměstí, a restaurace spojovaná s Romanem...
Současnému nájemci pannerie (vpravo) skončila smlouva, nový provozovatel nabídl...

„Máme záměr zřídit tam veřejné záchodky, která v centru Prahy chybí. Nyní zjišťujeme, zda je to technicky možné. To by se mělo během týdne vyjasnit a pak vypíšeme soutěž na jejich provozovatele,“ plánuje radní Vorlíčková. Zároveň si uvědomuje, že veřejné záchodky nevynesou městské kase na nájmu zdaleka tolik jako turistická směnárna.

Naopak výrazně víc peněz získá Praha díky jinému nájmu. Taktéž na Staroměstském náměstí dostala výpověď Galerie Art. V nové soutěži uspěl její stávající zřizovatel, platit však nyní bude víc než dvojnásobek.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyřízené i nevyřízené nájemní smlouvy dostane na stůl nově vznikající pražská rada. Nezávisle na politické konstelaci by ale měli dál pracovat lidé z majetkového odboru magistrátu, kteří se zabývají řešením „běžnějších“ nájmů.

Pokud například některému nájemci skončí smlouva, dojde na výběrové řízení, v němž zpravidla rozhoduje nejvyšší cena.

Pro lepší představu, kolik hlavní město na nájmech vydělává: celkově Praha loni na pronájmech objektů získala 1,4 miliardy korun, u pozemků to bylo 257 milionů.

„Janouškovy“ trhy i pizzerie

Před několika měsíci dostala od Prahy výpověď firma Taiko spojovaná s podnikatelem Romanem Janouškem, která na Staroměstském a Václavském náměstí pořádá vánoční a velikonoční trhy.

Stejně tak zástupci hlavního města ukončili smlouvu “Janouškově“ firmě Hoteltyp, která provozuje pizzerii v Domě U Minuty kousek od orloje. Tam byl důvodem příliš nízký nájem.

Dům U Minuty na Staroměstském náměstí a restaurace spojovaná s Romanem...

Nájemce změnily také dvě restaurace. Provozovateli pannerie v Rytířské ulici v centru metropole nedávno skončila nájemní smlouva. V následném tendru je získal jiný podnikatel za vyšší cenu. Dříve šlo za tento nájem do kasy města 2,5 milionu korun ročně, nyní je to o dva miliony víc.

Zajímavý byl i případ restaurace s adresou Staroměstské náměstí 10. Nájemce ve výběrovém řízení neuspěl, ale zvítězil v něm provozovatel irské hospody Caffreys, který se nyní stal přímým nájemcem Prahy. Za prostory bude platit čtyři miliony korun ročně.

Autor:

Mohlo by vás zajímat