130 let

| foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Američané budou Němce špehovat dál

USA
  •   17:26

K plánované dohodě mezi USA a Německem o zákazu vzájemné špionáže nejspíš nedojde, zpátečku prý zařadila Obamova vláda.

„Američané nás obelhali,“ hlásí německý deník Süddeutsche Zeitung. Podle jeho informací s největší pravděpodobností nedojde k plánované dohodě mezi USA a Německem o zákazu vzájemné špionáže. S odvoláním na vysoké státní úředníky a účastníky jednání z řad německé zpravodajské služby BND tvrdí, že se jednání s Američany zaseklo na mrtvém bodě. Zpátečku prý zařadila Obamova vláda.

Odhalení whistleblowera Edwarda Snowdena o rozsáhlých špionážních aktivitách americké Národí bezpečnostní agentury (NSA) zvedla loni v Německu velkou vlnu nevole. Vrcholu dosáhla na podzim, kdy se potvrdilo, že byl odposloucháván i mobilní telefon kancléřky Merkelové.

V té době již Němci se svým tradičním spojencem intenzivně vyjednávali o dohodě, která by měla napříště vzájemnou špionáž vyloučit. Její text je nyní prý až na detaily hotový. Američané však přes počáteční vstřícnost dohodu zřejmě nepodepíší. Obávají se prý toho, že by po úspěchu Němců mohla následovat záplava podobných požadavků dalších států.

Z německých oficiálních míst zaznívá podle Süddeutsche Zeitung velké zklamání. „Nedostaneme nic,“ měl říci novinářům odborník, který je s průběhem jednání obeznámen. Američané nyní evidentně couvají. Do budoucna údajně odmítají jasný příslib, že nebudou odposlouchávat členy německé vlády a ostatní důležité politiky a stále se zdráhají přiznat, jak dlouho monitorovali telefon kancléřky. Nadále odpírají Němcům i přístup na svoje velvyslanectví v samotném srdci Berlína u Braniborské brány, kde se má nacházet jejich odposlouchávací centrum.Jedinou osobou, jejíž soukromí budou Američané nadále respektovat, tak možná zůstane kancléřka Merkelová

Podle odborníků byla víra Němců, že je Američané přestanou sledovat, tak jako tak celkem naivní. „Uzavřít gentlemanskou dohodu je prima, reálně si však její fungování nedovedu představit,“ řekl ČESKÉ POZICI politolog Michael Romancov, který působí na Fakultě sociálních věd UK a na Metropolitní univerzitě.

Podle Romancova se prakticky nedá určit, kde špionáž začíná a kde končí, a občany proti ní mohou uchránit jen běžné zákony právního státu. Ani doposud plánovaná dohoda ostatně nezakazuje například odposlech Němců v zahraničí či islamistů, kteří přicestují na území SRN.

Jedinou osobou, jejíž soukromí budou Američané nadále respektovat, tak možná zůstane kancléřka Merkelová. Dostalo se jí totiž osobního ujištění od Baracka Obamy, že její telefon už odposloucháván nebude. Méně privilegovaní občané Německa ale zřejmě takové štěstí mít nebudou.

Související články:

Autor: Zuzana Lizcová
  • Vybrali jsme pro Vás