130 let

Brusel šetří ČEZ kvůli možnému zneužití dominantního postavení

  •   13:10

Bude se zabývat otázkou, zda ČEZ zablokoval projekt výstavby uhelné elektrárny firem Czech Coal a E.ON v severočeských Počeradech.

Evropská komise (EK) zahájila vyšetřování české energetické společnosti ČEZ kvůli podezření z omezování konkurentů na českém velkoobchodním trhu s elektřinou. Komise ČEZ podezřívá, že shromažďoval kapacity v přenosové síti, aby zabránil vstupu konkurenční společnosti na trh. Pokud by Brusel získal důkazy pro svá tvrzení, české polostátní firmě by hrozila pokuta v řádu desítek miliard korun, anebo prodej části majetku.

Mluvčí společnosti Eva Nováková v reakci uvedla, že se šetření zúžilo jen na spor mezi ČEZ a firmou Czech Coal Pavla Tykače o plnění smluvních závazků na dodávky uhlí do Počerad. Nováková zároveň upozornila, že podle oznámení Evropská komise „plně očistila společnost ČEZ od několika závažných nařčení. Jasně se prokázalo, že společnost ČEZ nemanipuluje a ani nemohla manipulovat s cenami elektřiny, nejednala a nejedná s nikým v kartelu.“

ČEZ si ve stejném místě, kde plánoval Czech Coal uhelnou elektrárnu, s předstihem zarezervoval u státního správce sítí ČEPS připojení pro svou plynovou elektrárnu

O tom, že EK vyšetřování zahájí, informovala s odvoláním na důvěryhodné zdroje agentura Reuters již koncem června. „Zahájení formálního řízení neznamená, že komise má důkaz o porušení předpisů. Znamená to pouze, že bude tuto věc šetřit přednostně,“ uvedla navíc EK.

Evropská komise se bude zabývat otázkou, zda ČEZ zablokoval projekt výstavby uhelné elektrárny těžební firmy Czech Coal a německého E.ON v severočeských Počeradech, když si ve stejném místě s předstihem rezervoval u státního správce sítí ČEPS připojení pro svou plynovou elektrárnu, která má nahradit po dožití současné uhelné bloky.

Kvůli omezení sítě se totiž již jiný zdroj do dané lokality nevejde. „Společnost ČEZ je přesvědčena, že se při dalším šetření prokáže, že se ani v této oblasti ničeho nedopustila,“ sdělila Nováková. „Ještě dlouho před tím, než proběhla první inspekce komise v roce 2009, již byly podepsány závazné smlouvy na dodávku technologie i plynu. Získali jsme navíc, ještě v předstihu oproti původnímu plánu, všechna povolení a na jaře letošního roku se plně rozběhly práce na výstavbě paroplynového bloku v Počeradech,“ dodala mluvčí ČEZ. To vše podle ní dokazuje, že rezervace přenosové kapacity nebyla spekulativní, ale souvisela s projektem firmy.

Podezření z omezování konkurence Brusel pojal již v roce 2009, kdy inspektoři EK provedli v sídle ČEZ razii. Ta se přitom týkala i společnosti Energetický a průmyslový holding, kterou spoluvlastní finanční skupiny PPF a J&T a Daniel Křetínský. Evropská komise ovšem tuto firmu nevyšetřuje a podle ČTK nejspíš ani nebude.

Autor: Pavel Pokorný