130 let
Běženci na protest zapálili pneumatiky.

Běženci na protest zapálili pneumatiky. | foto: Reuters

Co jsou migranti zač?

Evropa
  •   17:30
Podle bezpečnostních expertů se s běženci do Evropské unie dostávají i lidé spojení s teroristy. Je nesmyslné označit každého podezřelého migranta za teroristu, ale v případě Ahmed H. se ptejme: Proč tak bohatý člověk, který navíc podniká na území EU, má u sebe devět pasů a platné schengenské vízum, zkouší přejít hranici ilegálně?

Jistě jsme všichni viděli záběry z nedávné „bitvy u Röszke“ u srbsko-maďarských hranic, kde zhruba pět set rozzuřených migrantů prorazilo nově postavený plot a střetlo se s policií, která nasadila vodní dělo i slzný plyn. Většina západoevropských levicových médií policejní zásah ostře odsoudila, ale málo informovala, jak se chovali útočníci. A vůbec: Co jsou to za lidi?

Bezpečnostní experti neustále opakují, že spolu s běženci se do Evropské unie snadno dostávají i podezřelí a nebezpeční lidé spojení s teroristy. Ale jako by to nikdo nechtěl slyšet, převažuje názor, abychom je pustili všechny bez kontroly na hranicích. Podívejme se, jaká je realita, která bohužel nedominuje ani v médiích, ani v politice.

Člen Džamáat at-Tablígh

Jeden z agresivnějších migrantů, který podle videozáznamů patřil mezi nejaktivnější při útoku na policii, nezůstal v Srbsku. Několik dnů po incidentu u Röszke tohoto Syřana zatkli příslušníci protiteroristického útvaru na nádraží v Györu, čekal na vlak do Rakouska. Ahmed H. (39) zřejmě přešel ze Srbska do Chorvatska a odtud po zelené hranici do Maďarska. Při zadržení u něho našli devět různých pasů, navíc ve všech platné schengenské vízum.

Ahmed H. je členem mezinárodní islamistické misijní organizace Džamáat at-Tablígh, která vznikla v roce 1927 s cílem vést muslimy ke spirituálnímu obrození, posilování víry a šíření islámu mezi nemuslimy

Ahmed H. je bohatý člověk, do Evropy se dostal letadlem, jinak podniká na Kypru, vlastní loď, několik aut a na ostrově staví dům. Zadržený muž byl ve spojení s několika skupinami migrantů, kteří se nyní snaží dostat do EU. Vyšetřovatelé už zkoumají, proč Ahmed H. telefonoval s jistým Jásirem obviněným z terorismu v jiné zemi.

Policie mezitím zjistila, že Ahmed H. je členem mezinárodní islamistické misijní organizace Džamáat at-Tablígh (Společnost pro šíření poselství), která vznikla v roce 1927 s cílem vést muslimy ke spirituálnímu obrození, posilování víry a šíření islámu mezi nemuslimy. Dnes má zastoupení ve více než 200 zemích světa. Před několika lety plánovalo postavit největší evropskou mešitu v Londýně.

Linie k terorismu

Policie tvrdí, že toto hnutí je extremistické. Terrorism Intelligence Report uvádí spojení s militantními skupinami v Kašmíru a také s al-Káidou. Zprávy britských tajných služeb upozorňují, že v řadách hnutí Džamáat at-Tablígh slouží mnoho bojovníků al-Káidy. Americký muslim John Walker Lindh (odsouzený za terorismus na 20 let) ve své výpovědi uvedl, že se do Pákistánu oficiálně dostal jako kazatel organizace Džamáat at-Tablígh a pak se připojil k místním tálibáncům.

Respektovaná americká soukromá zpravodajská agentura Stratfor označuje hnutí Džamáat at-Tablígh za „nepřímou linii k terorismu“ nebo za „stínovou džihádistickou legii“

Respektovaná americká soukromá zpravodajská agentura Stratfor označuje toto hnutí za „nepřímou linii k terorismu“ nebo za „stínovou džihádistickou legii“. Když zadáme název tohoto hnutí a slovo terorismus, Google nám nabídne mnoho desítek tisíc odkazů.

Expert a spolupracovník LN Břetislav Tureček neví, že by „jeli v teroru“. Samozřejmě, že je nesmyslné označit každého podezřelého migranta automaticky za teroristu. Ale v případě Ahmed H. se ptejme: Proč tak bohatý člověk, který navíc podniká na území EU, má u sebe devět pasů a platné schengenské vízum, zkouší přejít hranici ilegálně?

Autor: István Léko