130 let

ČSSD vyhrožuje znárodňováním. Umlčí ji vláda zrušením KSČM?

  •   9:04

Vládní koalici se může vymstít, že o penzijní reformě nejednala s opozicí. Nabídla jí tím dost brizantní munici.

Rozpuštění druhé nejsilnější opoziční partaje by ČSSD nepochybně vehnalo do náruče početný dav odpůrců vládní politikyNení divu, že se Nečasova vláda o penzijní reformě nebavila s opozicí. Stačí si vzpomenout na předvolební sliby ČSSD, že pouhými úpravami nynějšího průběžného systému zajistí důchody v poměru 74 procent k průměrné čisté mzdě. Každý alespoň trochu přemýšlející člověk pochopí, že by to stejně nevedlo k žádnému výsledku, který by nezpůsobil bankrot státních financí. Přesto se teď může vládní koalici její přehlížení opozičních lavic vymstít. Sociální demokraté dostáli své pověsti a proti důchodové reformě vytáhli silný kalibr – znárodňování peněz lidí, kteří se rozhodnou svěřit část svých úspor na penzi soukromým fondům.

Nejprve to z úst středočeského hejtmana Davida Ratha znělo jako jeden z jeho dalších výstřelků. Když ale ve čtvrtek s tím samým postojem přišel místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, kabinet by měl zbystřit. Vždyť co jiného může pohřbít odhodlání alespoň části reformě smýšlející veřejnosti, která byť jen uvažovala o převodu části svých úspor na důchod do soukromých fondů, než právě hrozba, že o své peníze při nejbližší příležitosti přijdou.

Na druhou stranu, sociálním demokratům se nelze divit. Používat v politice lsti je běžné, jak nás včera přesvědčil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Je jen otázkou, co budou chtít za to, že přestanou svoji znárodňovací rétoriku používat. Nechci jim radit, ale požadovat například zákaz komunistické strany by nebyl od věci. Rozpuštění druhé nejsilnější opoziční partaje by jim nepochybně vehnalo do náruče početný dav odpůrců vládní politiky a úspěch v nadcházejících volbách by měli v kapse. Pak by si ostatně mohli znárodňovat, jak se jim zlíbí.

Autor: Lukáš Novotný