130 let

| foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Elektronizace veřejných zakázek: Termín dokončení opět nejasný

  •   10:08

Spuštění projektu Národní elektronický nástroj za bezmála půl miliardy korun brzdí technická novela zákona o veřejných zakázkách.
 

Projekt Národní elektronický nástroj (NEN), který za celkem bezmála půl miliardy korun chystá ministerstvo pro místní rozvoj, čelí dalšímu z řady problémů. Tentokrát je na vině legislativní vakuum, kdy až do předčasných voleb a ustavení nové sněmovny nebude mít kdo schvalovat nové zákony.

ČESKÁ POZICE o komplikacích kolem této obří zakázky informovala už dříve, připomeňme si však, o co vlastně jde: NEN má být jedním ze systémů pro elektronické zadávání veřejných zakázek. V soutěži na jeho vývoj koncem loňského roku uspěla společnost Datasys. Dále se předpokládalo, že jakmile bude systém vyvinut, bude se soutěžit i jeho provozovatel, protože provozovat systém takového rozsahu není v silách samotného ministerstva. Zakázka na vývoj byla za více než 150 milionů a zakázka na provoz má odhadovanou cenu čtvrt miliardy korun.

Nikdo neví, jak to bude

Má-li být jednou z funkcí systému snaha vést uživatele, aby dodržel všechny zákonné postupy, tak v době jeho vzniku musí vývojář tyto postupy znátVše však rozhodně nešlo podle plánu. Prvním problémem bylo, že všechny parametry zakázky na vývoj vznikaly ještě v době, kdy platil starý zákon o veřejných zakázkách, přičemž schvalování nového provázel nespočet pozměňovacích návrhů a dalších zmatků. Systém jako NEN je však na podobě legislativy existenční závislý – má-li být jednou z jeho funkcí snaha vést uživatele, aby dodržel všechny zákonné postupy, tak v době vzniku systému musí vývojář tyto postupy znát. To byla podmínka, kterou nešlo dost dobře splnit.

Společnosti Datasys navíc podle všeho nešla práce příliš od ruky. Lze tak soudit z toho, že jelikož firma nebyla s to dodržet některé termíny a včas odstranit některé nedostatky, vysloužila si před několika měsíci od ministerstva milionovou pokutu. Problémy měla pomoci vyřešit změna subdodavatelů, kdy se do této struktury včlenila ještě společnost Tesco SW, která už pro ministerstvo vyvíjí a provozuje monitorovací systém strukturálních fondů.

Důležitý je i fakt, že projekt je z většiny hrazen z evropských fondů, tudíž musí být dodržován předem daný harmonogram. Termín zhotovení se přitom už několikrát posunul, a kdyby platily původní předpoklady, dnes už by státní správa mohla zakázky zadávat elektronicky. Původně měl být totiž projekt předán již začátkem letošního roku. Nestalo se a v současné době platí termín předání projektu 1. listopadu (předání hotového systému ministerstvu, nikoli budoucímu provozovateli).

Čím dál tím hůř

Že by se tento termín mohlo podařit dodržet, panovala řada pochybností už v době, kdy se ČESKÁ POZICE touto problematikou zabývala poprvé. Nyní je situace ještě kritičtější, neboť ministerstvo pro místní rozvoj opět oslovilo ministerstvo vnitra, které spravuje strukturální fondy v této oblasti, že by potřebovalo termín dokončení posunout na konec března příštího roku. Výsledek jednání zatím není znám.

Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Marka Ženkla dostal resort neformální příslib, že termín bude znovu posunut. Oficiálně však zatím rozhodnuto nebylo. Nabízí se tedy otázka, jak dlouho ještě bude mít Brusel s neustálými komplikacemi trpělivost.

Proč nyní ministerstvo pro místní rozvoj žádá o posunutí termínu? Na vině je tentokrát takzvaná technická novela zákona o veřejných zakázkách, které se ČESKÁ POZICE již rovněž věnovala. Ta nemá vliv jen na to, zda od příštího roku bude nutné soutěžit každý chodník za milion, ale i na osud projektu NEN. Ten se totiž musí řídit aktuální legislativou, což není právě snadné, když nikdo není s to s jistotou říct, jaký zákon bude vlastně od příštího roku platit.

Proto se ministerstvo odhodlalo k řešení lehce krizového charakteru. S nadsázkou lze říci, že nyní vznikají NENy dva – jeden podle dnes platného znění zákona, druhý ve znění technické novely, která bude (možná) platit od příštího roku. S dodavatelem se ministerstvo dohodlo, že cena se kvůli tomu navyšovat nebude.

Kolik to nakonec bude stát?

Navzdory zmatkům a skutečnosti, že systém ještě není hotov, je také v běhu soutěž na provozovatele systému NEN za čtvrt miliardy korunNavzdory těmto zmatkům a skutečnosti, že systém ještě není hotov, je také v běhu soutěž na provozovatele systému NEN. Tuto zakázku za čtvrt miliardy korun už ministerstvo letos v dubnu jednou zrušilo. Důvodem bylo, že je celkem složité vybrat provozovatele něčeho, co zatím neexistuje a u čeho nikdo není schopen s jistotou říci, kdy to existovat bude. Nová zakázka na provozovatele zatím běží a s ohledem na počet dotazů, které se u výběrového řízení objevují, lze odhadnout, že je o ni ze strany potenciálních dodavatelů zájem.

Podstatné ale je, že jak už bylo řečeno, paralelně probíhají jednání o dalším posunutí termínu dokončení projektu. Tím pádem není zdaleka jisté, zda i tato zakázka na provozovatele nebude zrušena. Zároveň není jisté, jestli ministerstvo vnitra opakovaný posun termínu schválí. Kdyby se tak nestalo, tak žádné evropské peníze nepřitečou (nebo jejich část) a částku v řádu stovek milionů bude muset platit státní rozpočet.

Pokud by se náhodou zrušil celý projekt (a co bude po volbách, nelze nyní odhadnout), bude se škoda pro státní rozpočet pohybovat minimálně v řádech desítek milionů. Za vývoj systému již ministerstvo pro místní rozvoj jen do konce července vyplatilo společnosti Datasys 56 milionů korun.

Autor: Jiří Táborský