130 let
Miloš Zeman hrozí během předvánočního projevu pěstí.

Miloš Zeman hrozí během předvánočního projevu pěstí. | foto: Reprofoto ČT

Favorita voleb Zemana zasáhlo torpédo zdravotní způsobilosti

  •   9:51
Bývalý premiér Mirek Topolánek prolomil tabu a veřejně prohlásil, že prezident Miloš Zeman je nemocný. Pro expředsedu ODS je volba takové tříštivé munice logická. V průzkumech se zatím pohybuje kolem poloviny pelotonu prezidentských kandidátů a podobný „výstřel z houfnice“ zvyšuje jeho šance.

Zatím nejdrsnější atak jednoho prezidentského kandidáta proti druhému ve středu 3. ledna posunul kampaň do žhavé fáze. A nastínil jedno z možných hlavních témat: zdravotní způsobilost obhájce prezidentského křesla a favorita voleb. Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek prolomil dosavadní tabu a veřejně prohlásil: „Miloš Zeman je nemocný člověk. Je docela možné, že bude zvolen. Nicméně podle mě nebude schopen plnohodnotně vykonávat pětiletý mandát.“

Topolánek, který se podle prosincových průzkumů pohyboval kolem pátého či šestého místa pelotonu uchazečů, svému soupeři vytkl, že kvůli chatrnému zdraví nechodí do televizních debat. Kdyby se v některém rétorickém souboji uchazečů objevil, u svých příznivců by podle něj ztratil. „Hlavní důvod, proč za ním stojí, je ten, že se s ním v poslední době nepotkali,“ řekl bývalý předseda ODS.

Téma pro ostřelovače

„Pan prezident na zoufalé útoky protikandidátů nereaguje,“ vyjádřil se hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Za sebe mohu uvést, že se tímto prohlášením definitivně potvrdilo, že protikandidáti nemají vůbec žádný pozitivní program pro republiku,“ doplnil. Prezident do předvolebních debat nechodí, za což ho ostatní uchazeči kritizují, k tématu jeho zdraví se však ve středu 3. ledna Michal Horáček ani Jiří Drahoš nevyjádřili. Zeman je však i tak dost vidět.

Zemanovo zdraví se nabízí jako téma pro ostřelovače z týmů jeho vyzyvatelů. Dosud se však do něho nikdo neopřel tak razantně, jako to učinil expremiér přezdívaný „Topol“.

Dva dny před volbami přijde do sněmovny podpořit vládu Andreje Babiše. O den později lídr ANO oznámí, komu hnutí v hradní bitvě ukáže vztyčený palec. To může být další těžká zbraň kampaně. Topolánkův výpad nebyl náhodný. Zemanovo zdraví se nabízí jako téma pro ostřelovače z týmů jeho vyzyvatelů. Dosud se však do něho nikdo neopřel tak razantně, jako to učinil expremiér přezdívaný „Topol“.

Pro někdejšího předsedu ODS je volba takto tříštivé munice logická. Kampaň začal pozdě a v průzkumech preferencí se zatím pohybuje spíše kolem poloviny startovního pole. Podobný „výstřel z houfnice“ mu tak může pomoci zvýšit šance na úspěch. Topolánek přitom rád zdůrazňuje, že jako mladší kandidát má oproti Zemanovi pevnou fyzičku, dostatek sil, energie a mentální kapacity.

Reakce na jeho slovní atak přilétla z tábora dalšího prezidentského pretendenta, Michala Horáčka, k jehož strategii také patří důraz na vlastní zdraví. „Ke zdravotnímu stavu prezidenta se nebudu vyjadřovat, protože nejsem jeho ošetřující lékař. Sám jsem zveřejnil obsáhlé zprávy o svém zdravotním stavu právě proto, aby spekulace o mém zdraví nevznikaly,“ uvedl Horáček.

Nikoli bezvýznamný útok

Útok na Zemanovu zdravotní způsobilost není pro obhájce úřadu bezvýznamný. Ačkoli všechny pochybnosti o prezidentově zdraví se Hrad snaží soustavně rozptylovat, vynořují se stále další. V posledních měsících loňského roku odpálil nálož brněnský radní Svatopluk Bartík. Na svůj facebookový profil napsal, že Zeman trpí rakovinou a zbývá mu sedm měsíců života. Prezidentův ošetřující lékař Miloslav Kalaš však označil zprávy o vážném zdravotním stavu prezidenta za vymyšlené a nepodložené.

Útok na Zemanovu zdravotní způsobilost není pro obhájce úřadu bezvýznamný. Ačkoli všechny pochybnosti o prezidentově zdraví se Hrad snaží soustavně rozptylovat, vynořují se stále další.

Zeman posléze uvedl, že Hrad bude po Bartíkovi požadovat omluvu a pět milionů korun. Prezident se obává, že po Bartíkově vyjádření mohl přijít o některé voliče. „Ten člověk je svině, tohle se prostě nedělá,“ řekl doslova v pořadu spřízněné televize Barrandov. Faktem je, že případné projevy prezidentova zdravotního stavu jsou ostře sledované. Zemana dlouhodobě trápí cukrovka a s ní spojená neuropatie. Kvůli ní má potíže s rovnováhou, při chůzi se musí opírat o hůl, případně o někoho ze svého doprovodu. Čas od času také využívá k přesunům elektrický „golfový“ vozík.

Objevil se na něm například během návštěvy Číny, kde působil viditelně unaveně, ale projel se na něm i v Izraeli nebo při exkurzi na Babišově farmě Čapí hnízdo, kam ho šéf hnutí ANO pozval.

Prezidenta unavuje náročný program spojený s výkonem funkce. Proto podle zjištění LN jeho tým často upravuje rozvrh, aby Zemana nepřetěžoval. Jeho zdraví se uzpůsobil i ceremoniál předávání státních vyznamenání 28. října nebo pietní akt na pro vojsko posvátném vrchu Vítkově.

Očekávaná podpora ANO

Pokud jde o munici ve finále kampaně, očekávanou velkou zbraní ve prospěch nynějšího prezidenta by naopak mohlo být slovo Andreje Babiše. ANO je na současné politické scéně zdaleka nejpopulárnější silou a jeho šéf největším spojencem prezidenta. Pro oba pragmatiky je nepsaný pakt výhodný. Hlava státu se Babiše opakovaně zastává proti oponentům. Drží ho například v kauze Čapí hnízdo, jmenoval ho premiérem a už dopředu řekl, že mu poskytne i případný druhý pokus na sestavení vlády.

Očekává se, že ANO před prvním kolem prezidentské volby zřejmě vyjádří podporu právě Zemanovi. Bude to 11. ledna, pouhý den před prvním kolem volby. S hradním pánem chce totiž Babiš zůstat zadobře. Už kvůli očekávanému druhému kolu sestavování vlády.

Tento týden ve středu 10. ledna, kdy bude Babiš žádat poslance o důvěru pro svůj jednobarevný kabinet, přijde prezident řečnit do sněmovny. Všeobecně se očekává, že Zeman bude na zákonodárce apelovat, aby vítězi voleb umožnili vládnout. Skutečný obsah projevu má ovšem Zeman, hovořící vždy spatra, jedině ve své hlavě. Po společném novoročním obědě s hlavou státu však Babiš hovořil sebejistě. „Pan prezident potvrdil, že přijde 10. ledna do sněmovny podpořit naši vládu, která bude usilovat o důvěru nebo toleranci,“ prohlásil.

Podle dosavadních vyjádření sněmovních stran by Babišův jednobarevný kabinet důvěru získat neměl. I tak se ale očekává, že ANO před prvním kolem prezidentské volby zřejmě vyjádří podporu právě Zemanovi. Bude to 11. ledna, pouhý den před prvním kolem volby. S hradním pánem chce totiž Babiš zůstat zadobře. Už kvůli očekávanému druhému kolu sestavování vlády.

Zdraví prezidenta

  • Kondice hlavy státu přichází na přetřes opakovaně. Tématem byla již v roce 2012, tedy rok před Zemanovým triumfálním návratem do vysoké politiky. Už v té době si uvědomoval, že do klání o prezidentský post musí vstupovat s dobrým zdravím, aby se jeho stav nestal terčem útoků oponentů. Podrobil se proto operaci šedého zákalu a šlachy v palci levé nohy, kterou vedl přední ortoped Pavel Dungl. Ten předtím mimo jiné operoval kyčelní kloub tehdejšího prezidenta Václava Klause.
  • Hned v prvním roce mandátu se ale i tak objevily pochybnosti o Zemanově zdraví. Poprvé to bylo při otevírání komnaty s korunovačními klenoty. Politik tehdy viditelně vrávoral. Hrad jeho stav vysvětloval virózou, objevily se ale spekulace, že byl opilý. Ve stejném roce na podzim se zranil při pádu a způsobil si bolestivý krevní výron v koleni. Kvůli němu strávil několik týdnů na invalidním vozíku.
  • Šéfem Zemanova lékařského konzilia je někdejší ministr zdravotnictví Martin Holcát. Svému svěřenci kvůli onemocnění cukrovkou nařídil omezit kouření, alkohol i nezdravá jídla. S diabetem je spojena neuropatie, která hlavě státu působí výrazné potíže s rovnováhou. Zeman má výrazně snížený cit v nohou, musí se proto opírat o hůlku, příležitostně využívá elektrické vozítko.
  • Na rozdíl od řady západních zemí není v Česku nijak zákonem ani zvyklostmi upraveno informování o zdraví hlavy státu. Zatímco Američané znají tlak i tep svého prezidenta a podobné údaje zveřejňuje rovněž Elysejský palác, česká praxe je spíše podobna té východní. Hrad informace zveřejňuje pouze ve chvíli, kdy Zeman sám chce o svém stavu něco sdělit. A také jejich rozsah je velice omezený. Například v Rusku je zdraví Vladimira Putina tabu.
Autor: Tomáš Tománek