130 let
Web is dead aneb O anglické stránky ministerstva školství se přes rok nikdo nestará.

Web is dead aneb O anglické stránky ministerstva školství se přes rok nikdo nestará. | foto: © repro www.msmt.czČeská pozice

Josef Dobeš má zpět náměstky Vitulu i Hajna! MŠMT to na webu hlásá světu.

  •   10:54

Anglické stránky vrcholné státní instituce jsou už evidentně více než rok mrtvé. Ministerstvo dělá České republice ve světě ostudu.

Datum 9. listopadu. Čas 9:59. Špičkový zahraniční zájemce o post ředitele supernejlepšího výzkumného centra ve střední Evropě (nebudeme jej jmenovat) si prohlíží inzeráty v časopisech Science a Nature. „Hm, zajímavé,“ pokyvuje hlavou, a aby si otestoval řídící orgán, české ministerstvo školství, s nímž bude o novém jobu v Česku jednat, zkusmo si pokliká na anglické stránky MŠMT. A hle, nachází tu známá jména!

sekci Top Executives vidí, že programu evropských fondů stále šéfuje Jan Vitula. Toho přeci zná z bruselského jednání. Vytáčí proto mobil, chce se poptat na tendr, jež hledá pro výzkumná střediska hvězdné šéfy. Jenže se dozvídá, že vrchní ředitel Vitula na ministerstvu již přes rok nepracuje.

Volá tedy 1. náměstka Kryštofa Hajna, co se to vlastně děje. Zástupce ministra Josefa Dobeše, onen razantní chlapík, už ale dávno odešel řídit rizika do ČD Cargo. Potenciální supermanažer z ciziny je otráven; vrcholná státní instituce České republiky vysílá do světa nepravdivé údaje... A ani po roce jí neaktualizovaný vlastní web nevadí.

Vymyšlená scénka z úvodu má vypovídající význam. Jde o doklad, že MŠMT neplní služby, které by prostě – ať už k tomu ministr Dobeš řekne a vydá cokoliv – plnit mělo. Hyperaktivní tiskové oddělení, jež od nástupu ministra úpěnlivě buduje jeho mediální obraz, který se tak nějak sám rozsypává, nemá na takové věci čas!?

Anebo už chystaný update?

Kdo by také stíhal doplňovat kolotoč personálních změn na anglický web. Jen na fondech už se protočil Vitula (TOP 09), Jaroslav Kuba a nyní Michal Zaorálek. Náměstci pro vysoké školství byli včetně Hajna už také tři – spolu s Janem Kouckým a teď Ivanem Wilhelmem; v roli 1. náměstka přibyl i dozorující Jakub Hodinář (ODS).

Zastaralost anglické mutace stránek, jimiž český úřad „komunikuje“ s univerzitami, vědci, ale i vládními institucemi třeba v Japonsku či Kanadě, vynikne obzvláště u položky „Director of the Cabinet of the Minister“: jmenovaného Michala Šedivého už vystřídali postupně Šimon Mastný, Jaroslav Říha, Jana Machálková a Martin Krejza. Prosím vás, kdo by to měnil? Zanedbanou prací se už jistě ušetřily desítky milionů za „líné úředníky“.

Anebo jde o skandální odhalení. Podobně jako se úřadu nedávno povedl únik státem dotovaných Romů nebo zveřejnění maximálních cen vědeckých inštrumentů, tak třeba zlovolní hackeři nabourali připravovaný update ministerstva a skutečně se sem vrací Hajn i Vitula! Pokud by byl zapomenutý web napaden, jak možná i uslyšíme, bylo by rozumným řešením opět nějaké to trestní oznámení na neznámého pachatele, že pane ministře Dobeši?

Autor: Martin Rychlík