130 let
Předávání hostětínských zkušeností. Energie slunce se využívá jak na střeše biomoštárny (vlevo), tak na průčelí školícího střediska.

Předávání hostětínských zkušeností. Energie slunce se využívá jak na střeše biomoštárny (vlevo), tak na průčelí školícího střediska. | foto: © VeronicaČeská pozice

Klimatická hvězda září nad Hostětínem

  •   16:01

Cenu Klimatické aliance získala nejmenší komunita v historii – obec Hostětín. Společně s Andalusií, Lipskem, Bolzanem či Curychem.

Obec Hostětín na Uherskohradišťsku získala spolu s dalšími 19 evropskými vesnicemi, městy a regiony prestižní mezinárodní ocenění Climate Star 2012. Vysloužila si ji především za svůj přístup k využívání obnovitelných zdrojů energie.

Čestnou cenu Climatic Star si pro místní komunity, které usilují o snižování emisí oxidu uhličitého, vymysleli na Novém Zélandě. Zaštítila ji mezinárodní Klimatická aliance a příklad se rozšířil po světě. V Evropě zakořenila před lety v Rakousku. Rakušané ji dovedli do stavu vysoké soutěživosti. Cena si zachovala charakter soutěžení obcí, měst a regionů nejprve ve spolkových zemích a posléze v celém Rakousku.

Letos poprvé uspořádali Rakušané klání pro celou Evropu. Z Česka bylo obeslání pouze symbolické bez předchozí domácí soutěže. Nicméně jediný český kandidát byl vybrán mezi 20 oceněných obcí, měst a regionů z devíti zemí. I v porovnání s tradiční rakouskou soutěží dosud nebyla oceněna tak malá vesnička s 240 stálými obyvateli. A tak zástupci Hostětína stáli na jednom pódiu s reprezentací Andalusie (8 milionů obyvatel), Lipska (522 900 obyvatel), Curychu (382 900 obyvatel) či Bolzana (104 000 obyvatel). Domácí Rakousko zastupovala organická vesnice Seekam o 1600 obyvatelích, vítěz domácí soutěže.

Přednosti Hostětína

Hostětín reprezentuje moderní přístup k získávání a využívání energie. Téměř ze sta procent je vytápěn obnovitelnými zdroji, a to biomasou a sluncem. Osmdesát procent domů v obci vytápí dřevní štěpka z obecní výtopny. Pro ohřev teplé vody využívá deset domácností (to je desetina domů) energii slunce prostřednictvím solárních kolektorů. Slunce je využíváno i pro výrobu elektřiny pro provoz vyhlášené místní bio-moštárny a výtopny. Veřejné osvětlení šetří nejen energii a klima, ale také nemalé finanční prostředky.

K příkladným energeticky úsporným stavbám patří pasivní dům Centra Veronica, které se věnuje ekologickému vzdělávání dětí i dospělých. Dům je provozován i jako certifikovaný ekologický penzion, ve kterém mohou návštěvníci strávit dovolenou.

V čem jsou Rakušané jiní, že jejich obce, města a celé regiony usilují o ekologický ráz obce a u nás se to rodí tak zvolna?Ocenění Climate Star rozšířilo řadu prestižních certifikátů, které Hostětín obdržel v minulosti – například Energy Globe 2007 či Českou solární cenu 2009. Kvůli zmíněným a dalším ekologickým přednostem, jako je kořenová čistírna, moštárna či stařičká sušírna ovoce v roce 2010 navštívil Hostětín britský následník trůnu, princ Charles.

Climate Star Award je prestižní program, který demostruje zkušenosti a úspěchy v komunální sféře. Ocenění poukazuje na nejrůznější místní strategie ochrany klimatu a poskytuje základnu příkladů dobré praxe, ze kterých se mohou obce inspirovat a následovat je.

S následováním to ale jde v Česku až příliš pomalu. Z Hostětína se stala výstavní obec, prohlídnou si ji stovky návštěvníků seminářů, pořádaných ve zdejším pasivním středisku, ale žádné druhé Hostětíny nevidět. Druhým podobným centrem je obec Kněžice, na rozdíl od Hostětína s většinou práce domácích lidí a aktivistů, byl věhlas Kněžic budován především na profesionální bázi. Ať tak či onak, následovníků je málo. Pozitivní vlivy Hostětína lze zaregistrovat v okolí, na příklad v Brumově-Bylnici, Valašské Bystřici či ve Slavičíně. Ale to na hostětínskou laťku zdaleka nestačí.

V příštím ročníku nás bude moci se stejnou slávou reprezentovat obec Kněžice. Ale koho pošleme do soutěže napřesrok? V čem jsou Rakušané jiní, že jejich obce, města a celé regiony usilují o ekologický ráz obce a u nás se to rodí tak zvolna a že by se někomu chtělo na toto téma ještě soutěžit?

Autor: Čestmír Klos