130 let
Hlavní epidemiolog pražského IKEM a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr...

Hlavní epidemiolog pražského IKEM a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Lidé pozapomněli, že tu virus stále je

  •   11:05
Hlavní epidemiolog výzkumného zdravotnického centra IKEM Petr Smejkal v rozhovoru říká, že Češi přestali být obezřetní a virus už neberou jako závažný problém.

Hlavní epidemiolog výzkumného zdravotnického centra IKEM Petr Smejkal v rozhovoru říká: „Bar nebo zaplněná diskotéka je mnohem rizikovější. Virus se šíří snadněji, protože lidé mluví hlasitě, nedodržují žádné rozestupy. Když se člověk napije, je rozvláčněnější, vzdálenosti se zmenšují. Pro vlastní bezpečnost by lidé měli toto léto trávit raději na zahrádkách, kde se dají udržovat rozestupy.“

LIDOVÉ NOVINY: Co je hlavním důvodem vyššího počtu nakažených?

SMEJKAL: Lidé pozapomněli, že tu virus stále je. Šíří se úplně stejně jako na jaře, ale tehdy jsme si dávali pozor. Někdo by mohl namítnout, že se jen začalo víc testovat, faktem zůstává, že nárůst je lineární, zato strmější.

LIDOVÉ NOVINY: Spousta lidí se navzdory pandemii vydala na letní dovolenou. Nemůže být nárůst nových případů způsoben i otevřením hranic?

Virus se šíří úplně stejně jako na jaře, ale tehdy jsme si dávali pozor. Někdo by mohl namítnout, že se jen začalo víc testovat, faktem zůstává, že nárůst je lineární, zato strmější.

SMEJKAL: Cestování je faktorem, který nárůstu přispívá, nicméně jsou tu mnohem významnější věci. Je jednoduché ukázat prstem na cestovatele a označit je za zdroj nákazy, za mě bychom se ale nejdřív měli zaměřit na to, co se děje u nás – tedy večírky, na nichž se během jednoho večera nakazí 60 lidí, a podobně.

LIDOVÉ NOVINY: Lze srovnat rizikovost šíření nákazy v podzemních vnitřních prostorech, jako jsou bary nebo diskotéky, třeba s metrem?

SMEJKAL: Bar nebo zaplněná diskotéka je mnohem rizikovější. Virus se šíří snadněji, protože lidé mluví hlasitě, nedodržují žádné rozestupy. Když se člověk napije, je rozvláčněnější, vzdálenosti se zmenšují. Pro vlastní bezpečnost by lidé měli toto léto trávit raději na zahrádkách, kde se dají udržovat rozestupy.

LIDOVÉ NOVINY: Proč se tedy zachovaly roušky jen v metru, a ne na takových místech?

SMEJKAL: V baru chtějí lidé pít, v restauracích jíst. Obnovení provozu těchto zařízení a zároveň omezení rouškami by znamenalo, že lidé roušku nasadí, sundají, aby se napili, opět nasadí a tak dokola. A manipulace s rouškou je riziko. Za mě však platí, že pokud uberete na jednom opatření, musíte přidat na jiném. Pokud mají hosté povoleno mít sundané roušky, měly by se zachovat dvoumetrové rozestupy a v každém podniku by měl být někdo, kdo koriguje počet lidí.

LIDOVÉ NOVINY: Jste tedy pro znovuzavedení roušek i ve vnitřních prostorech, jak zmínil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch?

Cestování je faktorem, který nárůstu přispívá, nicméně jsou tu mnohem významnější věci. Je jednoduché ukázat prstem na cestovatele a označit je za zdroj nákazy, za mě bychom se ale nejdřív měli zaměřit na to, co se děje u nás – tedy večírky, na nichž se během jednoho večera nakazí 60 lidí, a podobně.

SMEJKAL: Jsem rozhodně pro. V tuto chvíli, kdy se situace zhoršuje, jsou roušky to nejméně zatěžující.

LIDOVÉ NOVINY: Je v současnosti bezpečnější jezdit metrem s rouškami, nebo pozemní dopravou bez nich?

SMEJKAL: To nelze takto specifikovat, oba prostředky mají své pro a proti, záleží především na tom, kolik lidí se v daném prostředku nachází. Metro je bráno jako rizikovější kvůli ventilaci vzduchu, která virus přenáší i na větší vzdálenost, nicméně jízda přeplněnou tramvají je rozhodně horší variantou než cesta poloprázdným metrem. Nejnebezpečnější na hromadném cestování je, že lidé nedodržují doporučené vzdálenosti a sedí vedle sebe.

LIDOVÉ NOVINY: Jste zastáncem nošení roušek ve všech prostředcích městské hromadné dopravy?

SMEJKAL: V tuto chvíli bych roušky nosil v jakémkoliv dopravním prostředku. Pokud má někdo problém s dýcháním, je pro něho rouška handicap. Vhodná rouška, tedy vypraná látková nebo čerstvá papírová, kterou má člověk hodinu, je něco, co má mnohem víc přínosů než negativ.

LIDOVÉ NOVINY: Pokud někdo cestuje vlakem přes Moravskoslezský kraj, roušku musí nasadit až na hranicích kraje. Není to zbytečné?

Pokud má okres a kraj nějakou hranici, musejí na ní začít platit pravidla. Všichni víme, že je to úsměvné, ale pokud existují hranice, pravidla musejí začít platit na ní.

SMEJKAL: Zní to hloupě, ale jak jinak to udělat? Ty oblasti musejí být nějak vymezeny. Pokud má okres a kraj nějakou hranici, musejí na ní začít platit pravidla. Všichni víme, že je to úsměvné, ale pokud existují hranice, pravidla musejí začít platit na ní.

Autor: Andrea Řepková