130 let

Muslimské bratrstvo: Když vyhrajeme volby, v Egyptě bude platit právo šaría

  •   11:45

Navzdory dřívějším proklamacím o sekularizovaném státě a demokracii nyní islamisté přiznali barvu. Chtějí zavést v Egyptě teokracii.

Pokud se v Egyptě dostane k moci Muslimské bratrstvo, zavede právo šaría, prohlásil Subhí Sálih, jedna z vůdčích osobností hnutí. Ve středu ho citoval egyptský list Al-Masrí al-Jum. Sálih dodal, že šaría chrání občany neislámského vyznání. „Termíny jako civilní nebo sekulární stát jsou zavádějící,“ říká na rovinu vlivný právník a bývalý poslanec za Muslimské bratrstvo. Islámské právo šaría je podle něho nejlepší systém pro muslimy i nemuslimy. Situace v Egyptě se začíná vyjasňovat.

Od svržení Husního Mubaraka uplynuly víc než tři měsíce a v 80milionové zemi má zatím hlavní slovo armáda, která Egypt určitě bude řídit přinejmenším do zářijových parlamentních voleb. Muslimské bratrstvo a další islamisté se netají, že v nich dohromady chtějí získat nadpoloviční většinu křesel. Až dosud se však hnutí snažilo mírnit obavy z této vysoce reálné možnosti.

Na sklonku dubna dokonce Muslimské bratrstvo založilo novou Stranu svobody a spravedlnosti, jež půjde do voleb (ve jménu bratrstva). Vůdce strany Muhammad Mursí tehdy na tiskové konferenci prohlásil: „Nejde o islamistickou stranu, jak byla v minulosti vnímaná. Nebude teokratická. Půjde o občanskou stranu.“

Na důkaz náboženské plurality byl zástupcem Mursího jmenován dle agentury AFP koptský křesťan Rafík Habíb a mezi zakládajícími členy je na sto Koptů. „Jejich přítomnost ukazuje, že Muslimské bratrstvo plní, co slíbí. Koptští bratři jsou našimi partnery v národě,“ lze se dočíst na webu islamistického hnutí.

Jak lze však chápat formulaci, že „Strana svobody a spravedlnosti je civilní hnutí založené na principech islámského práva šaría“? Je totiž přímý rozpor mezi civilním a náboženským. Lze to přirovnat k tomu, kdyby například naše Občanská demokratická strana tvrdila, že je civilním hnutím založeným na principech kanonického práva. Pak by vyhrála volby a začala kanonické právo nutit všem. Tak nějak si to Muslimské bratrstvo slovy Subhího Sáliha představuje.

Vlastně jde v Egyptě o celkem očekávatelný vývoj od diktatury k teokracii diktované jediným náboženstvím – islámem. Doprovázejí jej časté násilné střety muslimů a koptských pravoslavných křesťanů, kteří tvoří až desetinu obyvatel. Většina Koptů nevěří muslimům a začínají z Egypta utíkat. Nechtějí se dočkat chvíle, kdy v zemi šaría skutečně začne platit. Je to totiž nejlepší systém pro pravověrné muslimy, nikoli pro křesťany.

Autor: Pavel Pokorný