130 let
Přilákat takové manažery vědy, kteří šéfovali ve výzkumných centrálách typu ženevského CERN, chce díky chystané výzvě Dobešovo ministerstvo.

Přilákat takové manažery vědy, kteří šéfovali ve výzkumných centrálách typu ženevského CERN, chce díky chystané výzvě Dobešovo ministerstvo. | foto: © CERN, www.cern.chČeská pozice

Noví šéfové pro česká vědecká centra excelence

Slovensko
  •   23:21

Na pozice manažerů elitní pětice výzkumných center v ČR míří vědci z Ameriky či Francie nebo se zkušenostmi z Dánska a Belgie.

Velká šance, ale také velká zodpovědnost. S tím se musejí vyrovnávat noví vědečtí manažeři, kteří budou řídit výzkumná centra financovaná z evropských fondů. Ministerstvo školství spustilo před více než rokem v takzvaném módu „Search Committees“ vyhledávání odborníků pro pět elitních center placených z Operačního programu Výzkum, vývoj a pro inovace (OP VaVpI).

Jde o multioborový CEITEC v Brně, biotechnologický BIOCEV ve Vestci, laser ELI v Dolních Břežanech, počítačové centrum IT4Innovations v Ostravě a medicínské ICRC v Brně, které vzniknou do roku 2015 v úhrnné hodnotě asi 19 miliard korun. A pár ředitelských jmen je už známo.

Už loni v listopadu začal z postu výkonného ředitele šéfovat brněnskému centru CEITEC Američan Markus Dettenhofer, jenž vystudoval Berkeley, John Hopkins University i Harvard Medical School a pracoval i ve výzkumných firmách.

„Projekt CEITEC je celkově fascinující. Je komplexní. Je to výzva. A docela dobře zapadá do linie mých zájmů. Takové centrum by mohlo být kdekoliv na světě, ale to, že je v Česku, které dobře znám, mi přidává na klidu. Je to pro mne důležité i proto, že věřím tomu, jak je věda důležitým nástrojem pro rozvoj regionů ve znalostní ekonomice,“ řekl Dettenhofer v interview pro ČESKOU POZICI. Post vědeckého ředitele zůstává ještě neobsazen, ale s vítězným kandidátem z německého centra se již vedou finální jednání.

Nejen francouzský ředitel pro ELI Beamlines

Známí jsou ovšem i někteří další šéfové velké výzkumné pětky. „Vědeckým ředitelem střediska BIOCEV je s platností od začátku roku profesor Pavel Martásek, expert v oblasti biomedicíny,“ sdělil ČESKÉ POZICI Radek Melichar z tiskového odboru ministerstva školství. Martásek má dlouholeté zkušenosti s organizací výzkumu ve Francii, USA a Japonsku.

Technického ředitele má od podzimu i laser Extreme Light Infrastructure (ELI), jímž se stal francouzský expert v oblasti atomové spektroskopie a laserové fyziky a optiky profesor Bruno Le Garrec. „Do ELI Beamlines přešel z francouzské Komise pro atomovou energii, jedné z nejprestižnějších evropských vědeckých institucí,“ říká Melichar z ministerstva. Pozice dalšího stěžejního manažera ELI je už ve finále; onen kandidát prý pracuje v britské firmě.

Ostravské superpočítačové středisko IT4I řídí dva Slováci se zkušenostmi z Lovaně a AarhusuOstravský superpočítač IT4Innovations má již dva šéfy původem ze Slovenska. Ředitelem celého projektu je od loňského srpna Martin Palkovič, jenž dvanáct let působil v belgickém výzkumném institutu IMEC Leuven. „Řídil multinárodnostní týmy realizující inovativní řešení pro informační a komunikační technologie pro velké nadnárodní společnosti. Jeho odborným zaměřením je optimalizace programů a vývoj nových procesorů,“ uvedla univerzitní tisková zpráva. Ředitelem Superpočítačového centra IT4I se stal Branislav Jansík, jenž přišel z dánské Aarhus University, kde se podílel na vybudování tamního počítačového klastru.

Páté výzkumné centrum ICRC, které má v medicíně spolupracovat s americkou nemocniční sítí Mayo Clinic, spustilo výběrové řízení až před koncem uplynulého roku a na své dva nové šéfy – pro pozice ICRC Chair a post ředitele pro mezinárodní strategická partnerství – ještě čeká. „Search Committees proběhly, máme již i nějaká doporučení, ale výběr v součinnosti s ministerstvem školství ještě finalizujeme,“ řekl ČESKÉ POZICI Petr Koška, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, jež je zřizovatelem nového centra klinického výzkumu.

Energetický projekt SUSEN budovaný v Řeži u Prahy je šestým takzvaně velkým výzkumným střediskem z OP VaVpI, ale do ministerské výzvy hledající „supermanažery“ se nezapojil, jak jsme už v červnu 2011 informovali spolu s tehdejším návrhem odměn pro dotyčné ředitele. Ale jak už bylo uvedeno v úvodu: nejsou to malé odměny, ale za skutečně velkou zodpovědnost.

Související články s výběrem manažerů výzkumných center:

Autor: Martin Rychlík