Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový světový řád: USA už nebudou určovat pravidla hry

USA

  19:44
S předvídatelností bipolárního uspořádání se lze na dlouho rozloučit a v důsledku likvidace mechanismů zajišťujících stabilitu se jeví chaotická a plná nejistoty nejen doba přechodu. Nezbývá než doufat, že tato disharmonie bude aspoň funkční.

Neformální rozhovor Vladimira Putina (vlevo) a Baracka Obamy (uprostřed) na summitu APCE v Pekingu. foto: Reuters

Americký způsob řešení udělal ze světa nebezpečné místo. Jako vítěz studené války chtěl tento „geopolitický zbohatlík“ USA předělat celý svět podle vlastních zájmů. Těmito slovy popsal ruský prezident Vladimir Putin ve svém projevu k účastníkům konference Valdajského klubu současnou situaci ve světě. S ruským prezidentem, nejhlasitějším kritikem unipolárního světového řádu, který se stále více zdá překonaný, není důvod nesouhlasit, existuje však jedna špatná zpráva.

S předvídatelností bipolárního uspořádání se lze na dlouhou dobu rozloučit a v důsledku likvidace mechanismů zajišťujících stabilitu je chaotická a plná nejistoty nejen doba přechodu. Disharmonický zřejmě bude i formující se nový světový řád, přičemž nezbývá než doufat, že tato disharmonie bude alespoň funkční.

Méně institucionalizovaných vztahů

V nejistotě v důsledku oslabování současného unipolárního uspořádání představuje multipolární světový řád, do nějž se projektují různé vášně, pro mnoho lidí harmonii. Tu však lze očekávat jen stěží. Formující se obrysy světového řádu dávají především tušit, že v tomto novém světě bude méně institucionalizovaných spojeneckých vztahů, než tomu bylo v dosavadní historii.

Formující se obrysy světového řádu dávají především tušit, že v tomto novém světě bude méně institucionalizovaných spojeneckých vztahů, než tomu bylo v dosavadní historii

Jak poznamenává analytik moskevské Vysoké školy ekonomické specializující se na vojensko-politické otázky Dmitrij Jevstafjev, dočasná, situační a přechodná budou často dokonce vojenská spojenectví. Známky toho lze již dnes vidět na mocenské hře, jež se odehrává kolem Sýrie.

Profesor Jevstafjev dále upozorňuje, že vojenská síla je stále častěji uplatňovaná například i na obranu ekonomických zájmů, přičemž nebezpečí impulzivních rozhodnutí roste také na geopolitické úrovni. Ekonomika bude z dlouhodobého hlediska v pohybu. Tento svět už se nevyvíjí v okouzlení globálními trhy, naopak se zhodnocuje i význam trhů 50milionových, o které se v budoucnu povede boj, stejně jako o logistické koridory nebo místa v technologickém řetězci.

Nezávislost finančního systému

Společně s posilováním multipolárního uspořádání jsou stále více zpochybňována práva USA na monopolizaci některých otázek. Ve zmíněné blízkovýchodní partii definitivně zrušil 20 let prováděné americké plány na transformaci tohoto regionu především zásah Ruska.

Rusko, Čína, Indie a Írán stojí v čele likvidace amerických monopolů v ekonomické oblasti. Jedním z nejdůležitějších aspektů, který je rozhodující i z hlediska budoucích pozic, je totiž nezávislost finančního systému.

V asijském a pacifickém makroregionu zase vystupuje proti snaze Washingtonu zformovat si tuto oblast k obrazu svému především Čína. Rusko, Čína, Indie a Írán stojí také v čele likvidace amerických monopolů v ekonomické oblasti. Jedním z nejdůležitějších aspektů, který je rozhodující i z hlediska budoucích pozic, je totiž nezávislost finančního systému.

Odklon od dolaru sice není možný ze dne na den, nicméně ve vzájemném účtování těchto zemí posilují neustále své pozice národní měny a například Moskvu donutily sankce zavedené po návratu Krymu k omezení globalizace bankovního systému a k vytvoření vlastních platebních karet. Stejně bude v budoucnu strategickou otázkou závislost v oblasti zásobování.

Globální informační společnost

Jak ukazuje další ruský příklad, sankce a protisankce vytvořily podmínky k posílení místního potravinářského průmyslu. Podobný proces se odehrává i v energetice, kde činí Evropská unie v rámci takzvaného třetího energetického balíčku rozhodné kroky k vytvoření uzavřeného a administrativně regulovaného trhu.

Jedním z klíčových aspektů mizejícího světového řádu je, že si USA dlouhou a uvědomělou prací vybudovaly globální informační společnost podle svých představ, přičemž dominance informačního prostoru a vytvoření vlastní virtuální reality patří k jeho pilířům

Dalším, ze strategického hlediska důležitým segmentem deglobalizace a posilování suverenity je vlastní produkce dopravních vozidel. Největší úsilí v této oblasti, aby jejich ekonomiky dokázaly fungovat i v podmínkách případné izolace, vyvíjejí Čína, Indie, Japonsko, Rusko a částečně i Evropa.

Jedním z klíčových aspektů mizejícího světového řádu je, že si USA dlouhou a uvědomělou prací vybudovaly globální informační společnost podle svých představ, přičemž dominance informačního prostoru a vytvoření vlastní virtuální reality jsou jedním z jeho pilířů. Proto není žádná náhoda, že se vedle CNN objevily zpravodajské kanály, jako je Russia Today, Al-Džazíra, Press TV, CCTV nebo Euronews. Minimálně na regionální úrovni pak pozic Facebooku dosáhla například ruská sociální síť VKontaktě.

Konec jedné pravdy

Tento nový světový řád bude tvrdší a jeho trvalou součástí soutěž. Už nebude jedna všeobecná pravda a pro všechny platný globální model, který mnohým zajišťuje pohodlnou přítomnost. Jeho podstatou je, že zbavuje USA monopolu na určování pravidel hry.

Nový světový řád bude tvrdší a jeho trvalou součástí soutěž. Už nebude jedna všeobecná pravda a pro všechny platný globální model, který mnohým zajišťuje pohodlnou přítomnost.

Je třeba vytvořit pravidla, která budou odrážet nejen nové výzvy – například klimatické změny či internet –, ale i mocenské vztahy. Ta by chtěla nadále určovat nejsilnější mocnost USA.

Její odpovědí na sílící soutěž v oblasti hospodářství, obchodu a vědy je transpacifická transatlantická obchodní dohoda (TPP a TTIP). Ty lze srovnat s NATO či s brettonwoodským měnovým systémem, jenž položil základ obchodním a finančním vztahům nejsilnějších průmyslových mocností světa i dominanci dolaru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!