130 let

| foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Osudová role profesora Fárka v aféře Key Investments

  •   8:24

Muž, který na dobrodružství s Key Investments sám těžce doplatil, nejspíš jen plnil úkoly svých nadřízených.

Nechoď Fárku s pány na led! Jak jinak komentovat nový pozoruhodný díl nekonečného skandálu Key Investments? Bývalý místostarosta za ODS v Praze 6 Jiří Fárek (74), který v roce 2003 spolurozhodoval o svěření obecních stamilionů společnosti Key Investments, sám investoval prostřednictvím této firmy své soukromé peníze. A nejen to, u Key Investments si dokonce uložila úspory i Fárkova dcera. Pointa: Na investici s Key Investments doplatila nejen Praha 6, které se dosud nevrátilo přes 200 milionů korun. Ostrouhal i Fárek s dcerou, protože ani jim firma dodnes nevrátila peníze.

Jenže je tady ještě jeden problém. Tkví v tom, že Fárek investoval u Key Investments již před tím, než společnost vyhrála v Praze 6 osudový tendr, na jehož základě pak stamilionové částky z obecních peněz plynuly do správy pochybné společnosti. A předsedou výběrové komise v této soutěži byl právě Fárek.

Smutná životní kapitola

Sám jsem firmě Key Investments svěřil peníze už zhruba před deseti lety, bohužel, žádnou hotovost jsem zpět nedostal, říká profesor Fárek

„Ano, bohužel, je to pravda. Je to velice smutná kapitola mého života,“ reagoval smutným hlasem Fárek na ověřovací dotaz ČESKÉ POZICE. „Své dceři jsem tuto firmu dokonce doporučil. Sám jsem firmě Key Investments svěřil peníze už zhruba před deseti lety, bohužel, žádnou hotovost jsem zpět nedostal. Oba je máme uložené v nějakých cenných papírech. Čekáme na splacení dluhopisů. Úroky sice dostávám, ale celé je to o reálné hodnotě těch cenných papírů. Zatím nám nikdo neřekl, že jsme o peníze přišli úplně,“ říká Fárek. O konkrétní sumě odmítl hovořit, nicméně připustil, že dohromady se jedná o několik milionů korun.

Na otázku, zda se cítí být odpovědný za to, že Praha 6 vybrala zrovna Key Investments, kde měl již v době výběrového řízení uložené soukromé peníze, odpověděl bývalý místostarosta nejasně. Brání se tím, že Key Investments v té době reprezentovaly renomované a respektované osobnosti, zejména v dozorčí radě, jejichž jména si ale už prý nepamatuje. „Já nemám k dispozici žádnou dokumentaci, ale musí to být ve výročních zprávách. Key Investments měla slušné reference a doporučení. Detaily si obtížně vybavuji, je tomu už deset let. Věřil jsem, že to bude dobré řešení,“ říká Fárek.  „Můj život tato kauza velmi negativně poznamenala.“

ČESKÁ POZICE se aféře Key Investments věnuje detailně v rubrice HOT TOP.

Renomované osobnosti

Profesor ekonomie Jiří Fárek byl před rokem 2000 dlouhá léta členem představenstva Investiční a Poštovní banky (IPB). Po pádu IPB v červnu 2000 pokračoval v kariéře na radnici Prahy 6, kde od roku 2006 zastával funkci prvního místostarosty a byl předsedou finančního výboru této městské části. Každopádně manažeři IPB a lidé z ODS hrají v kauze Key Investments klíčovou roli.

Od konce roku 2002 do března 2003 byl ředitelem londýnské firmy Efficient Investments (matky Key Investments) pozdější prezidentův kancléř Jiří Weigl. Před krachem IPB byl několik let členem dozorčí rady banky. Londýnskou kastlíkovou matku zastupoval v Praze tři roky ekonom a bývalý předseda dozorčí rady IPB Robert Holman, jehož prezident Václav Klaus později jmenoval členem bankovní rady České národní banky. Zřejmě právě Weigla a Holmana měl Fárek na mysli, když hovořil o renomovaných osobnostech v orgánech Key Investments.

Ve střetu zájmů

I kdybychom autoritu pánů Weigla a Holmana považovali za nezpochybnitelnou, nad rozhodnutím Prahy 6 se musíme pozastavit. V roce 2003 se rozhodla investovat peníze. Aby bylo vše v pořádku, vedení radnice vypsalo tendr a zřídilo výběrovou komisi. Kdo se stal jejím předsedou? Přece Fárek. Tehdy čerstvě – v prosinci 2002 – obviněný policií z údajně nezákonného vydání dluhopisů IPB. (O šest let později ho však soud osvobodil.)

A kdo výběrové řízení vyhrál? Přece SI Asset Management, společnost, která byla záhy přejmenována na Key Investments, a jež byla historickými personálními vazbami spojena s toutéž IPB. Hlavně však Fárek tenkrát udělal chybu, když členům výběrové komise neoznámil, že u jednoho z uchazečů má uložené své soukromé peníze. Jednoduše byl ve střetu zájmů!

Neprůhledná firma v soutěži porazila renomované společnosti z nejvyšších pater finanční branže

Dále: Mezi rozhodujícími vlastníky Key Investments už tehdy byla britská firmička Efficient Investments, jež sídlila v prodejně krbů v maringotce na farmě za Londýnem! To Fárka ani dalších dvanáct členů výběrové komise, v níž seděl i Tomáš Chalupa, zjevně neznepokojilo. Ještě horší je, že tato neprůhledná firma v soutěži porazila solidní společnosti, jako jsou Česká spořitelna, Komerční banka, ABN Amro, Commerzbank, ČP Invest, Wood & Company či Citibank…

A tak koncem srpna 2003 podepsal tehdejší starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS), nyní ministr životního prostředí, s firmou SI Asset Management smlouvu a poslal jí do správy prvních sto milionů korun z finančního majetku městské části.

Chalupa postupně zvedal částky. V roce 2007 Key Investments poslal 430 milionů a v roce 2010 až půl miliardy korun. Key Investments svých 50 milionů korun dokonce svěřila i dceřiná společnost Prahy 6 firma SNEO.

Fárek viděl do všeho

Na důležitou roli Fárka v celém rozhodování poukazuje zastupitel TOP 09 na Praze 6, bývalý poslanec Ivan Mašek: „V kauze nezodpovědného půjčování veřejných peněz těžce zadluženým firmám politicky spřátelených pochybných podnikatelů hrají hlavní roli tři skupiny osob - bývalí manažeři zkrachované banky IPB, funkcionáři ODS blízcí Hradu a za finanční podvody odsouzení podnikatelé, do jejichž firem tyto peníze plynuly. Jiří Fárek jako bývalý člen nejvyšších orgánů IPB, politik ODS a blízký spolupracovník tehdejšího starosty a dnes ministra Tomáše Chalupy tyto skupiny jednoznačně propojoval. Jako předseda finančního výboru na Praze 6 byl nejprve tím, kdo zařídil podivné vítězství firmy Key Investments ve výběrovém řízení, a později tím, kdo jako 1. místostarosta pana Chalupy až do roku 2010 odpovídal za správu peněz svěřených této firmě,“ řekl Mašek ČESKÉ POZICI.

Fárek jedním z mála lidí, kteří po celou dobu znali složení portfolia, a musel vědět, že toto portfolio odporuje pravidlům odpovědného nakládání s veřejnými prostředky

Podle něj byl Fárek jedním z mála lidí, kteří po celou dobu znali složení portfolia, a musel vědět, že toto portfolio odporuje pravidlům odpovědného nakládání s veřejnými prostředky i zastupitelstvem schválené investiční strategii. „Pokud měl u Key Investments sám uloženy nějaké peníze, měl by vysvětlit jejich původ, aby se vyhnul podezření, že šlo o ,odměnu´. A to za to, že zprostředkoval Key Investments a za ní stojícím podnikatelům výhodné půjčky ve výši více než půl miliardy korun jen z majetku Prahy 6 a další půl miliardy od jiných radnic řízených ODS. Měl by také vysvětlit, proč při výběrovém řízení, ani nikdy později neoznámil jasný střet zájmů. Jeho vklad byl navíc jako soukromý ze zákona pojištěn u Garančního fondu obchodníků s cennými papíry. Této ochraně, ale peníze Prahy 6, jak musel vědět, nepodléhaly,“ dodal Mašek.

Nechce se nám však věřit, že by autorem takového tendru byl nepraktický profesor ekonomie Jiří Fárek. Měl sice významný post v Praze 6, ale jeho ambicí bylo učit na vysoké škole. Muž, který na dobrodružství s Key Investments spolu s dcerou sám těžce doplatil, nejspíš jen plnil úkoly svých nadřízených.

Autor: István Léko