130 let
Diverzifikace vysokých škol musí být jedním z podstatných výsledků reformy systému terciálního vzdělávání, říká profesor Petr Fiala, jemuž brzy skončí druhý rektorský mandát.

Diverzifikace vysokých škol musí být jedním z podstatných výsledků reformy systému terciálního vzdělávání, říká profesor Petr Fiala, jemuž brzy skončí druhý rektorský mandát. | foto: ©? Masarykova univerzitaČeská pozice

Po Dobešovi usedne do křesla ministra školství Petr Fiala

  •   8:30

Uznávaný odborník přijal v pondělí nabídku premiéra Petra Nečase, ve středu jej do funkce jmenuje prezident Václav Klaus.

Pokud se nestane nic mimořádného, novým ministrem školství jmenuje ve středu prezident Václav Klaus bývalého rektora Masarykovy univerzity v Brně a nynějšího hlavního vědeckého poradce premiéra Petra Fialu. Respektovaný odborník nahradí po měsíci bezvládí na ministerstvu Josefa Dobeše, bývalého člena Věcí veřejných, který rezignoval ke konci března, oficiálně kvůli nesouhlasu s rozpočtovými škrty ve svém resortu.

„Ve svých článcích a knihách jsem nejednou psal, že chceme-li dosáhnout lepšího stavu naší politické kultury, je nezbytné, aby lidé, kteří mají zkušenosti a kompetence, nedávali ruce pryč od politiky a státní správy,“ komentoval v pondělí své rozhodnutí Fiala, jehož na ministerstvu školství nečeká lehká práce.

Kromě nižšího balíku peněz se bude muset vypořádat s problémy v čerpání evropských fondů, což byl zřejmě hlavní důvod Dobešova odchodu, a také bude muset řešit personální otázky v úřadě, kam si jeho předchůdce dosadil na významné posty své lidi. Jedním z nich je dosavadní 1. náměstek Ladislav Němec, Dobešův přítel ze studií. „Mým prvním cílem bude stabilizovat resort a vytvořit prostředí, v němž bude panovat vzájemná důvěra mezi aktéry změn, kterými školství na všech stupních v současné době prochází,“ říká ke své misi Fiala.

Podle informací ČESKÉ POZICE měly jisté kruhy v ODS zájem o Fialu ve funkci ministra školství již při sestavování Nečasovy vlády v roce 2010. Nakonec však tento post připadl Věcem veřejným. Po Dobešově pádu se jako o kandidátech na horké křeslo vážně hovořilo nejprve například o Kateřině Klasnové, manželce později odsouzeného superguru Víta Bárty, dále o náměstkovi pro vysoké školy Ivanu Wilhelmovi, náměstkovi pro legislativu Jiřím Nantlovi či právě o Fialovi.

Respektovaný odborník i manažer

Profesor politologie Petr Fiala (47) vedl brněnskou Masarykovu univerzitu v letech 2004 až 2011, nyní tam působí jako prorektor pro akademické záležitosti. Loni v září si jej premiér zvolil svým hlavním vědeckým poradcem a v listopadu jej vláda jmenovala do Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Rodák z Brna absolvoval studium historie a bohemistiky na tamější univerzitě, kde po roce 1989 spoluzakládal katedru politologie. V roce 1996 se habilitoval na Univerzitě Karlově v Praze, v roce 2002 byl jmenován prvním profesorem politologie v České republice. V roce 2004 působil ve funkci děkana Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a v letech 1996 až 2004 stál v čele brněnského Mezinárodního politologického ústavu.

V letech 2009 až 2011 byl Fiala předsedou České konference rektorů, na mezinárodní úrovni byl členem Rady Evropské univerzitní asociace (2009-2011).

Autor: Lukáš Novotný