130 let

Ruský startup slibuje konec internetového pirátství

  •   11:01

Nová protipirátská technologie Pirate Pay nemá ve světě obdoby, tvrdí šéf ruského Silicon Valley Alexander Turkot.

Skoncujeme s pirátstvím na internetu! Přesně to dnes slibuje ruský startup Pirate Pay. S pomocí speciálního softwaru prý společnost dokáže zamezit šíření chráněných souborů prostřednictvím populárního webového nástroje BitTorrent. Filmová studia i velké softwarové firmy už ohlásily svůj zájem.

V roce 2009 bratři Andrej a Alex Klimenkovi společně se svým kamarádem Dimitrijem Šuvajevem vytvořili systém pro spravování datových toků. Krátce poté zjistili, že jejich aplikace má nechtěnou, ale potenciálně velmi důležitou funkci. „Poté, co jsme dokončili práci na prototypu, ukázalo se, že pomocí své aplikace dokážeme přerušovat stahování souborů. Z prostého softwaru se tak vyklubala účinná zbraň v boji proti pirátství,“ říká 29letý CEO společnosti Pirate Pay Andrej Klimenko.

Téměř okamžitě se o program zrozený v přístavu Perm začali zajímat velcí majitelé obsahu. V roce 2011 daroval Microsoft společnosti Pirate Pay sto tisíc dolarů a o něco později ruský startup zaměstnaly společnosti Walt Disney a Sony Pictures. Ruští experti dostali za úkol prostřednictvím své služby po dobu jednoho měsíce „chránit“ před filmovými piráty nový ruský film o životě ruského písničkáře a básníka Vladimira Vysockého „Vysockij. Děkuji, že žiji“. V období mezi 1. prosincem 2011 a 1. lednem 2012 se tak údajně podařilo zabránit 44 845 stáhnutím. Kolik downloadů prošlo, společnost nezveřejnila.

„Ne vše šlo zprvu hladce. Byli jsme donuceni proměnit prototyp v plně funkční službu za velmi krátkou dobu. Dnes je naše technologie již stokrát efektivnější; 45 tisíc blokovaných pirátských pokusů je pouhý začátek,“ řekl jeden z tvůrců softwaru Alex Klimenko. Majitelé společnosti Pirate Pay zatím odmítají upřesnit, jak jejich služba funguje.

Unikátní program?

Podnikatelské trio se nedávno přestěhovalo do ruského Silicon Valley Skolkovo. Inovační městečko nedaleko Moskvy jejich firmě nabídne daňová zvýhodnění a možnost spolupráce s řadou dalších IT společností. „Technologie Pirate Pay nemá ve světě obdoby,“ tvrdí šéf Skolkova Alexander Turkot.

Z porušování autorského práva se v Rusku stal obrovský problém a vláda v současnosti čelí silnému mezinárodnímu tlakuZ porušování autorského práva se v Rusku stal obrovský problém a vláda v současnosti čelí silnému mezinárodnímu tlaku, aby ilegální šíření chráněných děl zamezila. Řešení Pirate Pay zákazníky vyjde na dvanáct až padesát tisíc dolarů. Přičemž dle bratrů Klimenkových většina vydělaných peněz obratem putuje do vylepšování protipirátské zbraně, která pravděpodobně zaplavuje BitTorrent klienty falešnými informacemi.

Blog TorrentFreak nicméně na svých stránkách upozorňuje, že služba není zdaleka tak unikátní, jak její tvůrci tvrdí. S podobným řešením v minulosti přišla například společnost MediaDefender. I kdyby byla služba efektivnější než minulé pokusy, šíření filmů, hudby a podobně prostřednictvím BitTorrentu by prý zcela zabránit nedokázala. Navíc by investice do jejího plošného nasazení značně převyšovaly ztráty, kterým by zabránila. Koncernům, které chtějí, aby jim piráti za obsah platili, TorrentFreak doporučuje: Peníze investujte raději do vylepšení svých legálních internetových služeb.

Autor: Petr Matějček