130 let
Ivo Valenta

Ivo Valenta | foto: Richard Cortés, Česká pozice

Senátor Valenta jde proti Česku

  •   10:06
Česko čeká tuhý boj kvůli hazardu. Arbitráž proti němu připravuje senátor a nekorunovaný král českého loterijního byznysu Ivo Valenta. A ve sporu, který je na spadnutí, získal silného spojence – bývalého arbitrážního experta ministerstva financí Radka Šnábla.

Dvě kyperské společnosti, přes něž Valenta ovládá svůj loterijní holding Synot, varovaly resort financí, který mezinárodní spory za Česko řeší, že žaloba přijde. Na počátku roku uplynula lhůta pro smírné řešení a v březnu pak dorazil úřadu dopis, že investor pro smírné řešení nevidí prostor a arbitráž přijde v dohledné době.

„Jedná se o společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, jež na území České republiky investovaly prostřednictvím společností náležejících do skupiny Synot. Dle tvrzení žalobců se výše požadovaného odškodného bude pohybovat ve stovkách milionů korun,“ uvedl pro LN Radek Ležatka, mluvčí resortu financí.

Svár se vede o hrací automaty

Ve sporu mezi miliardářovým holdingem a státem jde o příběh povolenek na provozování hracích automatů, konkrétně videoloterijních terminálů. Ty od roku 2004 až na deset let udělovalo ministerstvo financí. Později délku licencí omezila novela loterijního zákona. Ministerské „glejty“ se ale nelíbily obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat. Nechtěly ale čekat, až platnost udělených licencí doběhne. Za pravdu jim nejprve v roce 2011 a pak opakovaně v roce 2013 dal Ústavní soud.

Stát se tváří, že je jeho postavení ve sporu silné.

Ministerstvo pak začalo udělená povolení postupně rušit. A právě to byznysmeny s hazardem vede k boji o náhradu ušlých zisků. Ostatně hned v roce 2013 Valenta varoval: „Došlo k silnému porušení našich práv. A vynaložíme veškeré úsilí, abychom si naše práva udrželi.“ Svá slova teď arbitráží naplňuje. Vyvrací tak také argument ústavních soudců, kteří ve svém rozhodnutí ve prospěch města Klatovy hrozby arbitráží bagatelizovali jako nepravděpodobné a označovali je jen za formu nátlaku.

Stát se tváří, že je jeho postavení ve sporu silné. „Domníváme se, že nároky žalobců nejsou oprávněné a že nedošlo k porušení mezinárodních závazků České republiky,“ tvrdí Ležatka. Zároveň si ale ministerstvo dle informací LN plánuje na tento spor dražší a zkušenější právníky než v řadě jiných pří, kde protistranu zastupují čeští právníci s minimální zkušeností z arbitráží. Pokud ale Valentovy kyperské firmy uspějí, mohli by to na stát zkusit další provozovatelé videoloterijních terminálů.

Kalouskův dobrman na scéně

Mimochodem, holding monackého občana Valenty, který od loňského podzimu zasedá za Uherskohradištsko v českém Senátu, zaměstnává úředníky na resortu financí dostatečně už nyní. „Skupina Synot v současné době v České republice vede stovky správních řízení o zrušení vydaných licencí,“ řekla LN mluvčí Valentova loterijního holdingu Synot Magda Pekařová.

Valentovi může výrazně pomoci, že své síly nyní spojil s mužem, který řadu let v éře ministra Miroslava Kalouska arbitráže za český stát řešil. Pro jeho urputnost se pro Radka Šnábla také vžilo mediální označení Kalouskův dobrman.

Valentovi může výrazně pomoci, že své síly nyní spojil s mužem, který řadu let v éře ministra Miroslava Kalouska arbitráže za český stát řešil. Pro jeho urputnost se pro Radka Šnábla také vžilo mediální označení Kalouskův dobrman. Pikantní na tom je, že Šnábl byl na ministerstvu ještě v době, kdy si stát analyzoval možnosti, jak se případným arbitrážím od loterijních firem bránit. Zná tak s nejvyšší pravděpodobností argumenty, s nimiž chce stát do právní bitvy jít.

Že pro Valentu pracuje, potvrdil LN jak sám Šnábl, tak Valentova firma. „Synot expandoval již do 13 zemí. Vznikla tak potřeba upravit strukturu řízení a jednotlivé procesy tak, aby odpovídaly obvyklým standardům nadnárodních korporací. Proto jsme v posledních měsících oslovili několik odborníků na oblasti, kde je potřeba odborných konzultací. Jedním z nich je právě pan Šnábl,“ sdělila Valentova mluvčí Pekařová.

Šnábl byl sdílnější. „Konzultace se netýkají výhradně arbitráží. Jde o celou oblast mezinárodněprávních otázek,“ uvedl odborník, kterého z úřadu vyhodil úřednický ministr financí Jan Fischer.

Šnábl se pak i s resortem soudil, a to úspěšně, o neplatnost své okamžité výpovědi. Tehdejšími událostmi ostatně dnes zdůvodňuje, proč není ve střetu zájmů, když pomáhá po svém odchodu z arbitrážního oddělení ministerstva protistraně.

Do solárů bych nešel

„Já jsem při prvních jednáních o mém odchodu panu ministru Fischerovi nabízel, že vše ukončíme důstojně a bez emocí. A že také sepíšu nějakou konkurenční doložku. Pak se ale kroky ministerstva vyhrotily, a u soudu právní zástupci navíc tvrdili, že nedisponuji žádným důležitým know-how. Tak to teď můžeme podrobit testu,“ říká muž, který dokončoval například spory s japonskou finanční korporací Nomura kolem pádu zkrachovalé IPB.

Nejrozvětvenějším sporem, který zahraniční investoři proti státu vedou, jsou arbitráže kvůli speciální solární dani, kterou stát uvalil na elektrárny vzniklé v letech 2009 a 2010.

Primárně ale prý proti státu jít nechce. Aktuálně nejrozvětvenějším sporem, který zahraniční investoři proti státu vedou, jsou arbitráže kvůli speciální solární dani, kterou stát uvalil na elektrárny vzniklé v letech 2009 a 2010. V nich jde prozatím o 3,3 miliardy korun. V případě úspěchu těchto „pokusných výstřelů“ se ale dá čekat, že přibudou další.

„Ačkoliv jsem měl řadu nabídek se na straně solárních investorů zapojit do přípravy sporů, nechtěl jsem do toho jít a ani nepůjdu. A to přesto, že by mi to neexistence konkurenční doložky umožňovala,“ slibuje Šnábl.

V těchto kauzách chce stát nyní v rámci vrcholících příprav na jednání arbitrážních tribunálů podle včerejších zjištění LN vyměnit právníky. To by jeho pozici mohlo i ohrozit.

Autor: Adam Junek