130 let
Ekologičtí aktivisté, kteří bránili v kácení stromů v cenné šumavské lokalitě, dostali lekci. Policie proti nim použila „donucovací prostředky“.

Ekologičtí aktivisté, kteří bránili v kácení stromů v cenné šumavské lokalitě, dostali lekci. Policie proti nim použila „donucovací prostředky“. | foto: ČTKČeská pozice

Tvrdé zásahy policie proti aktivistům na Šumavě

  •   9:50

Stráského řešení: pily na stromy a pendreky na lidi, kteří je brání.

V šumavském národním parku, kde ředitel Jan Stráský nařídil kácení kůrovcem napadených stromů v dříve bezzásahové zóně lokality Na Ztraceném u Modravy, se odehrávají další střety. Policisté tam od úterního rána opět zasahují proti ekologickým aktivistům, kteří se pokoušejí bránit těžbě. Několik z nich se ve snaze zdržet kácení připoutalo ke stromům. Přesto od pondělka kácení probíhá. Podle Aktuálně.cz mluvčí blokády, přírodovědec Mojmír Vlašín, uvedl, že v pondělí odpoledne desítky policistů odváděly či odnášely blokádníky v poutech nebo v plachtách z lesa ven. Tam je upozornili, že se nesmí vrátit. Situaci komentuje Čestmír Klos.

Kácení je završením předchozích chyb, kdy management ředitele parku Ivana Žlábka v 90. letech rozdrobil souvislé první zóny na 135 malých ostrůvkůOblast Ptačího potoka je tím sporným územím Šumavy, v němž byl až do pondělí 25. července dodržován bezzásahový režim, ale které ministr Tomáš Chalupa předhodil jako kost kácením posedlému řediteli parku Janu Stráskému. Protože kácení zde je završením předchozích chyb, kdy management ředitele Ivana Žlábka v 90. letech rozdrobil souvislé první zóny na 135 malých ostrůvků, rozhodli se do hry vstoupit aktivisté, aby před nesystémovou těžbou po ghándiovsku ochránili bezzásahové území ve druhé zóně národního parku.

Není to žádný protest z rozmaru, ale občanská snaha navázat na předchozí koncepci parku, která vycházela ze zásady ponechat v cenných územích naprostou volnost přírodním procesům. Stráský není přírodovědec, a tak tomuto pohledu zřejmě vůbec nerozumí a původní koncepci obrací na hlavu. Jeho řešením jsou pily na stromy a přivolané pendreky na lidi, kteří je brání.

Neadekvátní zásah policie

Reportér ČESKÉ POZICE zaznamenal názory občanských aktivistů doslova v předvečer tušeného střetu. Jednoznačně vypovídají o nezištné snaze zachránit přirozený vývoj Šumavy. Bohužel, u nás takovýmto lidem nikdo nenaslouchá.

Naše reportáž nepřináší násilí, ale pohledy lidí, ochotných podstoupit nepohodlí a nebát se ani toho, že na ně, zcela bezbranné, mohou být použity nevybíravé donucovací prostředky.

Někteří mladí aktivisté se po „doteku státu“ rozplakali a odjeli k maminceČeští politici si nepotrpí na občanskou společnost, a tak Stráskému projde, že na lidi, kteří jen svou přítomností brání stromy, pozval pořádkovou jednotku Policie ČR, která se s nikým nepárala. Pamětníci Palachových týdnů v dobách normalizace dokonce tvrdí, že na Šumavě to v pondělí bylo tvrdší. Někteří mladí aktivisté se po „doteku státu“ rozplakali a odjeli k mamince. Dostali řádnou lekci, že by napříště měli držet hubu a krok.

Ale s kým? Vždyť jiná složka Policie ČR řeší podání proti Stráskému, který nařízením tohoto kácení hned několikrát porušuje zákon. Především mu schází povolení pro použití intenzivních technologií v národním parku a výjimky pro zásah do biotopů zvláště chráněných druhů, od velkého tetřeva po malinkého kulíška.

Nenásilní účastníci blokády jsou umlčováni násilím, o to víc mohou být pro leckoho zajímavé názory, kvůli kterým jsou ochotni podstoupit strádání.

Obsáhlejší rozbor situace jsme přinesli v článcích:

Autor: Čestmír Klos