130 let

| foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Zákon o praní špinavých peněz prospívá hlavně bankám

  •   21:49

Nemáme-li jinou volbu než posílat platby nad 15 tisíc euro bezhotovostně, pro banky je to poplatkový ráj.

Povinnost realizovat objemnější platby bezhotovostně zákonodárci obhajují nutným omezením, které má zabránit praní špinavých peněz a korupci. Obzvlášť v České republice je takový zákon nutností, říká se často. Je tomu ale skutečně tak?

Zákon o 254/2004 Sb. o omezení plateb v hotovosti a o změně zákona o správě daní, jenž je u veřejnosti znám spíše jako „zákon proti praní špinavých peněz“, ukládá všem subjektům povinnost uskutečňovat platby v ekvivalentu 15 tisíc eur bezhotovostně. Poskytnutím či přijetím platby v hotovosti se fyzická osoba dopouští přestupku (pokuta až 500 tisíc Kč), stejná aktivita (přijetí či poskytnutí platby nad limit v hotovosti) je u právnických osob kvalifikována jako správní delikt oceněný pokutou až do výše 5 milionů Kč. Nechceme samozřejmě tvrdit, že v ČR k praní špinavých peněz nedochází – nejsme blázni, ale spíše se zamyslet nad tím, zda zmíněný zákon skutečně pomáhá, případně komu ano a komu ne.

Máme si myslet, že v ČR došlo za pět let k 29 případům vyprání špinavých peněz z trestné činnosti?

Data z praxe zjevně ukazují, že zmíněný zákon nefunguje. Mezi lety 2005 a 2009 bylo v České republice za trestný čin praní špinavých peněz odsouzeno pouhých 29 lidí. Máme si myslet, že v ČR došlo za pět let k dvaceti devíti případům vyprání špinavých peněz z trestné činnosti? Člověk nemusí být zrovna elitní vyšetřovatel, aby poznal, že jde o naprosto absurdní číslo, zejména v kontextu všech těch „Jobových zvěstí“, které se téměř každodenně dozvídáme u snídaně z denního tisku.

Kolektivní vina jako „řešení“

Zajímavé je popřemýšlet i nad tématem, kolika lidí se zmíněná problematika vlastně týká. Opravdu je efektivní ve vyspělé společnosti, na počátku třetího tisíciletí uplatňovat princip kolektivní viny? Několik lidí použilo nůž k vraždě. Zakážeme všechny nože? Ne. Několik lidí se zabilo na kole. Zakážeme používání kol? Ne. Několik lidí zneužívalo platby větší hotovosti k praní špinavých peněz. Zakážeme všechny takové platby v hotovosti? Ano! Kolektivní vina je typickým způsobem „řešení“ problémů legislativní cestou. Nevidíme jediný důvod, proč by ctihodní a bezúhonní občané nemohli pracovat s legitimně nabytou hotovostí, zvláště pak v době, kdy legitimně nemusejí institucím věřit. To totiž ukázala zkušenost z finanční krize, kdy se do problémů mohou dostat i velké finanční ústavy.

Malé krádeže zákon nepostihuje, velcí zloději jej dokázali obejít vždy a dokážou to i teď. Pokud někdo vykrade trezor banky, jistě neměl v úmyslu jít na první přepážku jiné pobočky a peníze si vložit na běžný účet. To platí i pro politika, který vydělá desítky milionů obchodem s akciemi, jež se naskytne „jednou za život“. A nakonec na to doplatí Pepa Novák z Horní Dolní, kterému soused půjčil na oktávku a on mu to jde vlastnoručně vydřenými penězi splatit. Bude muset peníze vložit na účet, a poslat je elektronicky, což mu způsobí dodatečné transakční náklady (minimálně za poplatky v bance). A když to neudělá? Vystavuje se riziku, že za tento přestupek zaplatí pokutu až půl milionu Kč.

Na kasina zákon nemyslí

Z uvedeného vyplývá klíčová otázka – existuje vůbec někdo, kdo chtěl legalizovat peníze z trestné činnosti, ale kvůli zákonu se mu to nepovedlo? Těžko říct, ale informace z „podsvětí“, které na povrch pronikají prostřednictvím práce investigativních žurnalistů (např. Ekonom 21. 12. 2010 Jak se perou peníze?; Ekonom 21. 12. 2010 Deset praček; Ekonom 10. 2. 2011 Jak se pere v Hazardistánu?), napovídají, že odpověď na výše uvedenou zakázku je spíše záporná.

Nejvíce peněz se vypere prostřednictvím podvodů s fingovanými sázkami a výhrami v kasinech a hernách, což je oblast, na kterou zákon vůbec nemyslí. Kasina totiž mají povinnost archivovat videozáznamy o dění v dané provozovně pouze po dobu tří měsíců. V drtivé většině případů jim pak nečiní žádný problém potvrdit legálnost výhry. Stačí 90 dní počkat, než s ní začnete nakládat. Takový čistý milionek si pak „šťastný výherce“ do banky přinese, a rád, protože mu nikdo nic nedokáže…

I tohle je regulace!

Všechny domnělé efekty zákona stojí na hliněných nohou. Až na jeden: Zákon proti legalizaci peněz z trestné činnosti jednoznačně nahrává bankám. Pokud člověk nemá jinou volbu než posílat platby nad 15 tisíc euro bezhotovostně, pro banky je to poplatkový ráj.

Zkuste se podívat do sazebníku a zjistit, kolik bude stát vložení (díky absurdnosti poplatku od zpoplatnění vkladu hotovosti mnohé banky upustily) půl milionu Kč na účet a následné podání příkazu k úhradě na papírovém nosiči na přepážce, popřípadě vklad peněz na účet třetí osoby. Všechny tyto aktivity v agregátním vyjádření bankám přinášejí nemalé zisky.

  • Například Česká spořitelna – fyzická osoba vložení zdarma, příkaz k úhradě na papírovém nosiči 15 Kč + 2 Kč příplatek za clearing / vložení na účet třetí osoby 65 Kč.
  • Komerční banka – fyzická osoba vložení zdarma, příkaz k úhradě na papírovém nosiči 29 Kč + 2 Kč příplatek za clearing / vložení na účet třetí osoby 75 Kč.

A to nepočítáme zvýšené náklady za poplatky za takzvaný nadměrný vklad, tedy vklad nad určitou hranici (zpravidla nad 0,5 až 1 milion korun). Obdobně (či ještě dráž) to platí pro podnikatele a právnické osoby. Kolik takových transakcí banka denně provede? Zákon tím obyvatelům způsobuje v souhrnu nemalé peněžní náklady, z nich těží bankovní domy.

Pokud banky křičí po tržním prostředí a odstranění nesmyslné regulace, měly kritizovat i zákon proti praní špinavých peněz. I toto je regulace, liší se jen v tom, že prospívá bankám, nikoli klientům.

Autoři: Patrik Nacher, Aleš Rod

Autor: Patrik Nacher