130 let

Způsobilo kolísání akciových trhů algoritmické obchodování?

  •   12:18

Wall Street ovládly počítače a možná právě ty minulý týden zavedly investory na akciovou horskou dráhu.

Co minulý týden způsobilo obrovské kolísání akciových trhů? Podle některých analytiků to nebyli rychle hovořící obchodníci s cennými papíry na Newyorské burze, ale vysoce frekvenční obchodování známé také jako algoritmické. U něj počítačový software rozhoduje, kdy nakupovat či prodávat akcie. Přitom jeho základ obvykle tvoří konkrétní chování nebo technická úroveň akciových trhů a může se uskutečnit několikrát za minutu.

Minulý týden začínal jeden z nejznámějších ukazatelů vývoje amerického akciového trhu Dow Jonesův index v pondělí na 11 445 a tentýž den končil na 10 810 bodech – šlo o šestý nejvyšší pokles v dějinách Dow Jonesu. V příštích dnech pak postupně končil na 11 240, 10 720, 11 143 a v pátek na 11 269 bodech. Wall Street ovládly počítače a možná právě ty především zavedly investory na akciovou horskou dráhu. Navíc se většina obchodování provádí na velkých serverech v New Jersey a na jiných místech.

Americká Komise pro cenné papíry například obvinila z propadu Dow Jonesova indexu 6. května 2010 téměř o tisíc bodů během několika minut i vysoce frekvenční obchodování. Podle Larryho Tabba, prezidenta a generálního ředitele společnosti Tabb Group, která se zabývá výzkumem akciových trhů, tvoří v současnosti vysoce frekvenční obchodování 53 procent veškerého amerického akciového trhu. Přitom v roce 2005 to bylo pouze 21 procent. Někteří analytici však tvrdí, že tento podíl dnes činí až 65 procent.

V současnosti podle některých analytiků tvoří vysoce frekvenční obchodování až 65 procent veškerého amerického akciového trhu

Tabb také prohlásil, že na Wall Streetu se téměř všichni v té či oné formě účastní vysoce frekvenčního obchodování včetně velkých bank i hedgeových a podílových fondů. „Vysoce frekvenční obchodování se v nedávné době určitě používalo nejvíc za posledních deset let. Důvodem je, že většinu příkazů provádějí roboti určení k tomuto obchodování,“ řekl spoluzakladatel nezávislé brokerské firmy Themis Trading Sal Arnuk. Gary Wedbush, výkonný viceprezident a šéf oddělení kapitálových trhů společnosti Wedbush Securities, agentuře Bloomberg sdělil, že od 1. srpna více než 80 procent příkazů bylo vysokofrekvenčních – pětkrát víc než obvykle.

Kapitáloví analytici netvrdí, že za kolísání trhů může pouze vysoce frekvenční obchodování, ale určitě jej posílilo. Carter Lusher, analytik americké společnosti Ovum, jež zkoumá kapitálové trhy, prohlásil: „Je mnoho faktorů, jež minulý týden přispěly ke kolísání akciových trhů – americká politika, pokračující nejistota ohledně evropského dluhového problému, automatické obchodování založené na algoritmech a emoce obchodníků s akciemi.“

Autor: Luděk Bednář