Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česká republika bude požadovat razantnější postoj k Saúdské Arábii

Tomáš Petříček (ČSSD) nevyloučil po pátečním jednání sněmovního zahraničního výboru ani debatu o zákazu vývozu zbraní. foto: MAFRA

PRAHA - Česká republika bude na radě ministrů zahraničí prosazovat, aby se Evropská unie postavila k Rijádu ve věci vraždy novináře Džamála Chášukdžího razantně. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nevyloučil po pátečním jednání sněmovního zahraničního výboru ani debatu o zákazu vývozu zbraní. Stejně jako předseda výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) má dosavadní postoj EU za nejednoznačný. Mezi opatřeními vůči Saúdské Arábii Petříček jmenoval zákaz vstupu na území EU pro některé osoby nebo zmrazení jejich majetků.
  12:00aktualizováno  18:19

Podle Zaorálka je prozatímní stanovisko EU nepřesvědčivé. Exministr zahraničí řekl, že je třeba použít nástroje, které má EU k dispozici, protože vraždy na půdě zemí aliance nelze trpět. Petříček uvedl, že Černínský palác nyní formuluje svůj postoj a konzultuje ho s dalšími partnery. „Mělo by se hovořit i o vývozu zbraní,“ uvedl mimo sankcí vztažených na saúdskoarabské prominenty na dotaz, jaká opatření má EU vůči Rijádu k dispozici.

Evropský parlament odsoudil vraždu Chášukdžího. Navrhuje sankce vůči Rijádu

České ministerstvo zahraničí vydalo v pátek odpoledne prohlášení, ve kterém označilo vraždu Chášukdžího za nepřijatelný zločin a s největším důrazem ji odsoudilo. Česká republika bude podle ministerstva podporovat diskusi o společném postupu EU vůči Saúdské Arábii. „Součástí diskuse s partnery v EU by měla být celá škála opatření, včetně možného omezení vývozu smrtícího vojenského materiálu a materiálu, který by mohl být zneužit k mučení či jinému nelidskému zacházení, až do úplného vyšetření incidentu,“ uvedlo ministerstvo.

Petříček už ve středu oznámil, že v reakci na vraždu stáhne Česko ze svého velvyslanectví v Rijádu jednoho diplomata. O vraždě Chášukdžího chce jednat i ve vládě. Velvyslanectví Saúdské Arábie ČTK sdělilo, že doufá v to, že česká vláda a vlády ostatních přátelských zemí nepodniknou unáhlené kroky před koncem vyšetřování případu.

Chášukdží zmizel po návštěvě konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že novinář konzulát opustil. Až po dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel, a ve čtvrtek uvedl její generální prokurátor, že šlo o předem připravenou vraždu.

Případ vyvolal ve světě pobouření. Spojené státy oznámily, že odeberou víza 21 saúdskoarabským představitelům. Londýn oznámil, že odebere víza lidem podezřelým z vraždy. Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do království, dokud nebude vražda objasněna.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...